Wypożyczalnie samochodów kojarzą się przede wszystkim z usługami wynajmu krótko- oraz długoterminowego. Niektóre firmy zapewniają również trzecią opcję, którą jest średnioterminowy wynajem aut. Na czym polega to rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Kto powinien się nim zainteresować? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Charakterystyka średnioterminowego wynajmu samochodów
Średnioterminowy wynajem samochodów, znany także jako MTR (Medium Term Rental), to usługa pośrednia między wynajmem krótkoterminowym a klasycznym wynajmem długoterminowym. Jedne wypożyczalnie definiują go jako wynajem na okres od jednego do dwunastu miesięcy, inne, jak ABACUS CAR RENTAL, proponują wynajem średnioterminowy na okres do dwudziestu trzech miesięcy. Granica dwudziestu czterech miesięcy ma tu decydujące znaczenie. Dzięki temu, że umowa podpisywana jest na mniej niż dwa lata, wynajem średnioterminowy jest traktowany podatkowo inaczej niż wynajem długoterminowy i leasing. Konieczne jest prowadzenie „kilometrówki”, czyli ewidencji przebiegu pojazdów, co często skutkuje możliwością tylko częściowego odliczenia kosztów. Różnica jest szczególnie widoczna w przypadku drogich, rzadko wykorzystywanych samochodów.
Zalety średnioterminowego wynajmu samochodów
Nie oznacza to, że wynajem średnioterminowy nie ma żadnych zalet. W końcu gdyby tak było, jaka firma proponowałaby go swoim klientom? Główną korzyścią wynajmu średnioterminowego jest wysoka elastyczność. Wypożyczalnia i najemca nie muszą przestrzegać ograniczeń wynajmu długoterminowego oraz leasingu, dzięki czemu w umowie najmu mogą znaleźć się niemal dowolne zapisy dotyczące okresu umowy czy trybu rozwiązania. Wynajem średnioterminowy zapewnia też kompleksową obsługę samochodów charakterystyczną dla wynajmu długoterminowego, na którą, w zależności do wypożyczalni, może składać się ubezpieczenie OC i AC, serwis, wymiana opon, assistance czy samochód zastępczy.
Dla kogo średnioterminowy wynajem aut będzie najlepszym wyborem?
Wynajem średnioterminowy jest świetną propozycją przede wszystkim dla firm działających w branżach charakteryzujących się dużą sezonowością. Możliwe jest podpisanie umowy tylko na czas wzmożonej pracy, dzięki czemu nie trzeba płacić za wynajem w „martwym” okresie. Na średnioterminowy wynajem samochodów można zdecydować się również w sytuacji oczekiwania na dostarczenie pojazdów z umowy wynajmu długoterminowego lub leasingu. Zdarza się, że okres oczekiwania trwa kilka-kilkanaście tygodni, a auta są potrzebne w firmie „na już”. Wynajem samochodu na kilka miesięcy może być też… okazją do nagrodzenia pracownika – na przykład najlepszego sprzedawcy czy najbezpieczniej jeżdżącego kierowcy.