Przyczyny awarii TIRów – z jakimi problemami technicznymi zmagają się kierowcy?

Samochody ciężarowe na stałe wpisały się w krajobraz polskich dróg, a ich niezawodność odgrywa kluczową rolę w przemyśle transportowym. Usterki i awarie mogą z kolei zaburzyć płynność przewozu towarów. Które z nich zdarzają się najczęściej? Sprawdzamy, z jakimi trudnościami technicznymi zmagają się kierowcy TIRów.

Jakie problemy z silnikiem dotykają kierowców ciężarówek?

Silnik to zdecydowanie jeden z najbardziej awaryjnych elementów w samochodach ciężarowych. Nic w tym dziwnego, bowiem to właśnie on narażony jest w znacznej mierze na intensywne użytkowanie, stanowiąc jednocześnie siłę napędową dla pojazdu, obciążonego bardzo często pokaźnych rozmiarów ładunkiem. W przypadku awarii silnika, pojazd z reguły wymaga holowania. Jeśli chcesz dowiedzieć się nieco więcej o tego rodzaju usługach, jaką jest pomoc drogowa dla pojazdów ciężarowych, tir –  sprawdź stronę pomocdrogowatirwroclaw.pl, prowadzoną przez firmę JAREX, która oferuje pomoc drogową w okolicach Wrocławia i na terenie autostrady A4.

Pracownicy przedsiębiorstw transportowych na ogół zmagają się z uszkodzeniami silnika, spowodowanymi przez niekontrolowany wyciek oleju. Ten z kolei pojawia się w wyniku uszkodzeń obudowy filtra oleju lub jego uszczelek.

Co może spowodować awarię układu hamulcowego w samochodzie ciężarowym?

Układ hamulcowy pozwala na kontrolowanie samochodu i efektywne hamowanie w momencie zagrożenia. Jego awaria może prowadzić z kolei do wielu niebezpiecznych sytuacji i wypadków. Wśród problemów, z którymi borykają się kierowcy TIRów w tej kategorii najczęściej wymienia się:

  • zużycie klocków hamulcowych,
  • wycieki płynu hamulcowego,
  • zatarcie tarcz hamulcowych.

Na szczęście, coraz więcej firm oferuje serwis również dla pojazdów ciężarowych. Jedną z takich ofert zobaczyć możesz na witrynie internetowej jednej z najlepszych drogówek z siedzibą we Wrocławiu: https://www.pomocdrogowatirwroclaw.pl/serwis-osi-tir, która oferuje naprawy i wsparcie dla kierowców TIRów. Skorzystanie z niego daje szansę na szybkie i sprawne przywrócenie uszkodzonemu pojazdowi pełną funkcjonalność i bezpieczeństwa w trasie. Problemom może zapobiec z kolei regularna kontrola stanu płynu i klocków hamulcowych oraz ich wymiana w momencie nadmiernego zużycia.

Jak uniknąć problemów z oponami?

Problemy z oponami to kolejne wyzwanie, przed którym często stają kierowcy samochodów ciężarowych. Zlekceważenie sygnałów alarmowych, świadczących o uszkodzeniu opon, może prowadzić do katastrofalnych skutków, wynikających z nagłej utraty przyczepności. Aby uniknąć wypadków drogowych, warto na bieżąco kontrolować:

  • nieszczelności i przetarcia,
  • poziom zużycia bieżnika,
  • stan ogumienia.

Należy podkreślić jednocześnie, że regularna zmiana opon w tirach w znaczący sposób zwiększa bezpieczeństwo na drodze, ograniczając ryzyko tragicznych w skutkach konsekwencji zaniedbań.

Najlepszy serwis dla ciężarówek i tirów we Wrocławiu i okolicach

Które układy najczęściej ulegają uszkodzeniu w TIRach?

Oprócz układu hamulcowego, kierowcy TIRów zmagają się często również z awariami innych podzespołów. To przede wszystkim uszkodzenia układu:

  • napędowego w postaci zużytych łożysk czy nieszczelności skrzyni biegów,
  • elektrycznego, czyli awariami akumulatora i alternatora,
  • wydechowego, a więc wyciekami, zużyciem i korozją, skutkującymi np. zmniejszeniem mocy silnika.

Aby wyeliminować ryzyko tego typu problemów na drodze, warto regularnie sprawdzać stan poszczególnych podzespołów, konserwować i wymieniać uszkodzone elementy oraz szybko reagować na ewentualne sygnały alarmowe, świadczące o pojawieniu się problemu.

 Z czym jeszcze zmagają się kierowcy TIRów na polskich drogach?

Jak nietrudno zauważyć, kierowcy pojazdów ciężarowych muszą zmagać się z problemami technicznymi o różnym podłożu. Wśród tych najczęstszych wymienia się również problemy z zawieszeniem, obniżające komfort jazdy i rzutujące negatywnie na stabilność samochodu. Mogą one dotyczyć amortyzatorów, choć często związane są również z postępującą korozją niektórych elementów, tworzących zawieszenie auta. 

Przyjemność z pokonywania kolejnych kilometrów obniżyć może również awaria klimatyzacji, spowodowana np. uszkodzeniem sprężarki czy wyciekiem płynu chłodzącego. Wszystko to obniża jakość pracy, spowalnia transport i może leżeć u podłoża niebezpiecznych sytuacji na drodze. To właśnie dlatego tak istotna jest regularna kontrola stanu pojazdu oraz wymiana jego zużytych, uszkodzonych czy skorodowanych elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *