Wycieraczki samochodowe jak podstawowy element wyposażenia pojazdów

Projektując nowoczesne pojazdy, inżynierowie stawiają głównie na bezpieczeństwo. Montowane są systemy zapobiegające kolizjom, układy antypoślizgowe oraz te wspomagające hamowanie. Warto jednak pamiętać o tych podstawowych elementach wyposażenia, które znacząco podnoszą nasze bezpieczeństwo. Są to między innymi wycieraczki samochodowe. Gdyby nie ten prosty układ wycierania szyby czołowej, widoczność podczas podróży w trudnych warunkach pogodowych byłaby ograniczona na tyle, że kontynuacja jazdy byłaby bardzo niebezpieczna lub wręcz niemożliwa.

Wycieraczka to coś więcej, niż kawałek gumy na metalowym stelażu

Wycieraczki samochodowe to tylko pozornie proste podzespoły. Detale odgrywają tu główną rolę. Dwie podstawowe rzeczy, z których składa się pióro wycieraczki, to metalowy stelaż i płaski kawałek gumy. Zadaniem stelaża jest równomierne dociśnięcie gumy do szyby, tak aby możliwe było zbieranie wody i zanieczyszczeń z całej powierzchni, bez smug. Guma z kolei musi być wykonana z takiego materiału, który zachowuje swoją elastyczność przy niskich, zimowych temperaturach. Latem zaś nie może ona być zbyt miękka, co spowodowałoby szybkie zużycie i kiepską jakość czyszczenia szyby.

Dobór wycieraczek samochodowych

Poszczególne modele pojazdów różnią się między sobą pod wieloma względami – wielkością, mocą silnika oraz rodzajem napędu. Kwestia ta dotyczy również wycieraczek samochodowych. Należy dobrać je do konkretnego modelu samochodu. Różnice wynikają z ich długości, sposobu mocowania oraz rodzaju stelaża.

Długość piór wycieraczek samochodowych zależy oczywiście od wielkości szyby czołowej. O sposobie montażu natomiast stanowi ramię wycieraczek. Najczęściej jest to mocowanie haczykowe. Jeśli chodzi o sam stelaż, to tutaj zazwyczaj wybór należy do użytkownika. Jedni stawiają na sprawdzone rozwiązania, czyli wycieraczki z metalowym stelażem, które mocno i pewnie dociskają gumę do szyby, co zapewnia sprawne działanie. Inni decydują się na wycieraczki bezstelażowe, których główną zaletą jest duża opływowość, co przekłada się na redukcję ewentualnych szumów oraz niższe opory podczas jazdy. Ponadto, ten typ wycieraczek samochodowych został zaprojektowany tak, by pęd wiatru powodował poprawę docisku gumowej części do szyby.

Bez wycieraczki ani rusz

Wycieraczki samochodowe to jeden z najprostszych układów montowanych w pojazdach, który ma jednak niebagatelny wpływ na bezpieczeństwo i komfort podróży podczas słabych warunków pogodowych. Należy również pamiętać, że wycieraczki samochodowe, mimo swojej prostej budowy, muszą być wykonane bardzo precyzyjnie, by należycie spełniały swoje zadanie. Warto więc podczas zakupu zainteresować się jakością piór wycieraczek samochodowych i nie kupować produktów z najniższej półki cenowej. Są one kiepsko wykonane, często powodują skrzypienie o szybę, a woda i zanieczyszczenia są słabo zbierane. Wymieniając wyeksploatowane pióra wycieraczek samochodowych trzeba pamiętać o właściwym doborze nowych, do danego modelu pojazdu.

2 thoughts on “Wycieraczki samochodowe jak podstawowy element wyposażenia pojazdów

  1. Artykuł mówi kompletną prawdę, aczkolwiek trzeba brać pod uwagę że niektórzy młodsi kierowcy nie mają ogromnych budżetów na Bosche czy inne topowe marki. Więc biorą to co się wydaje im najlepszym wyborem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *