W jaki sposób działa skup aut?

Pozbycie się samochodu wbrew pozorom nie jest takie proste, jakie może się wydawać. Zostawienie pojazdu na parkingu z naklejoną kartką zawierającą informacje dotyczące ceny i właściciela często kończy się długotrwałym poszukiwaniem nabywcy. Z kolei wystawienie ogłoszenia w Internecie to z kolei konieczność umawiania się z potencjalnymi klientami. Rozwiązaniem może być sprzedaż samochodu w skupie.

W ten sposób możesz w ciągu nawet jednego dnia pozbyć się pojazdu, a gotówkę dostaniesz od ręki. Jak to działa, jakie formalności należy spełnić, jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie i od czego zależy wycena?

Czym jest skup samochodów używanych?

Każdy skup ustala swój własny cennik, na podstawie którego dokonuje wyceny, a po udanej transakcji (sfinalizowanej spisaniem umowy kupna-sprzedaży) albo poszukuje nowego nabywcy, jeśli samochód jest sprawny, albo wydobywa z niego części, które następnie sprzedaje. Przykładem takiej firmy jest AUTOFORUM, działający w Szczecinie. Pracownicy tego skupu dojeżdżają z lawetą pod wskazany przez właściciela adres i na miejscu dokonują transakcji, co jest dużym ułatwieniem, gdy samochód jest niesprawny.

Jak to działa?

  • Najpierw należy umówić się ze skupem na spotkanie. Warto przy tym wybrać taki skup samochodów używanych, który dojeżdża do klienta z lawetą, co ma szczególne znaczenie, gdy pojazd nie nadaje się do eksploatacji (na przykład jest wrakiem lub nie ma ważnego przeglądu). Najczęściej na stronie skupu znajdziemy formularz, w którym podajemy podstawowe informacje o samochodzie.
  • Kolejnym krokiem jest wycena. Odbywa się ona w skupie lub w miejscu, gdzie znajduje się samochód. Rzeczoznawca firmy dokonuje szczegółowego przeglądu pojazdu i proponuje kwotę. Skupy stoją frontem do klienta i pozwalają na negocjacje, dlatego można wypracować kwotę, która zadowoli obie strony. Pamiętaj, że musisz mieć przy sobie dowód osobisty.
  • Po ustaleniu kwoty następuje podpisanie umowy kupna-sprzedaży. Nie musisz jej przygotowywać – skupy mają własne wzory umów.
  • Jeśli chcesz otrzymać gotówkę, dostaniesz ją od ręki. Możesz także poprosić o przelew. Skupy najczęściej wykonują go tego samego dnia, bezpośrednio po transakcji.
  • Następnie musisz udać się do wydziału komunikacji. Tam złożysz wniosek o wyrejestrowanie pojazdu, za który musisz uiścić opłatę w wysokości 10 złotych. Masz na to trzydzieści dni.

Co wpływa na cenę?

Jak już wspomnieliśmy, wycena zależy od cennika, który ustalił skup samochodów używanych. Można jednak spodziewać się, że cena będzie wypadkową następujących czynników:

  • marki, modelu i roczniku samochodu (za te, które uchodzą za bezawaryjne, cieszą się zainteresowaniem na rynku wtórnym lub są po prostu prestiżowe uzyskasz odpowiednio wyższą stawkę)
  • stanu technicznego pojazdu
  • stanu wizualnego (pod uwagę bierze się nawet to, czy kolor lakieru jest atrakcyjny, a także to, czy stan tapicerki jest dobry)
  • dodatkowego wyposażenia
  • historii serwisowania i napraw
  • sposobu wykorzystania pojazdu (niższe kwoty uzyskuje się za pojazdy, które pełniły na przykład funkcję taksówki)
  • masy (im wyższa masa, tym wyższa cena)
  • przebiegu (pamiętaj, że cofanie przebiegu jest niezgodne z prawem, a skupy dysponują narzędziami, które pozwalają to wykryć).

Dlaczego warto?

  • Skup to świetne rozwiązanie nie tylko wtedy, gdy masz sprawny samochód, który skup będzie mógł sprzedać, ale także wtedy, gdy dysponujesz wrakiem. Wiele skupów umożliwia sprzedaż samochodu po pożarze, zalaniu czy poważnym wypadkach, nawet gdy pojazd całkowicie nie nadaje się do dalszej eksploatacji.
  • To też dobry sposób na pozbycie się pojazdu, gdy nie masz wystarczająco dużo czasu na poszukiwanie nowego nabywcy – zarówno osobiście, jak i poprzez komis samochodowy.
  • Możesz liczyć na zastrzyk gotówki nawet w ciągu jednego dnia.
  • Nie musisz dokonywać napraw pojazdu, które często są niezbędne przed sprzedaniem samochodu na rynku wtórnym.

One thought on “W jaki sposób działa skup aut?

  1. Na sprzedaż poświęcasz tylko 1 godzinę a nie kilka godzin, poświęcasz czas tylko jeden raz a nie kilka razy, jak to ma mieście przy sprzedaży indywidualnej, nie tracisz pieniędzy na przygotowanie auta do sprzedaży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *