Bagażnik rowerowy Thule – polecane modele

Wybierasz się na wycieczkę rowerową w miejsce oddalone od własnego domu? Jeśli preferujesz jazdę na własnym sprzęcie, do jego transportu przyda się sprawdzony bagażnik rowerowy. W dzisiejszym artykule opisujemy dostępne rodzaje bagażników i prezentujemy najciekawsze modele szwedzkiej marki Thule.

Typy bagażników rowerowych

Ze względu na miejsce montażu bagażniki rowerowe dzielimy na trzy podstawowe rodzaje: dachowe, na hak i na tylną klapę samochodu. Żadne z wymienionych rozwiązań nie jest idealne, każde posiada swoje wady i zalety. Najtańszą opcją jest umieszczenie jednośladu na dachu auta, które poza samym bagażnikiem rowerowym wymaga montażu bagażnika bazowego. Jest to możliwe w praktycznie każdym modelu samochodu, choć niekoniecznie wygodne w przypadku SUV-ów i innych wysokich aut. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest brak ograniczeń widoczności i wygodne otwieranie tylnej klapy. Do wad tego typu bagażników należy jednak zaliczyć trudności związane z mocowaniem roweru na dachu, podniesione spalanie paliwa oraz większą wysokość pojazdu, o której należy pamiętać podczas wjazdu do garażu czy tunelu.

Rowery znacznie łatwiej mocuje się do uchwytów na klapę lub hak. Nie wymagają one podnoszenia sprzętu na tak dużą wysokość i nie zwiększają oporów powietrza w trakcie jazdy. Tego typu uchwyty ograniczają jednak widoczność w tylnym lusterku, co może wpływać negatywnie np. na komfort parkowania. Oprócz tego bagażnik montowany na klapę utrudnia dostęp do bagażnika, a jego montaż może się okazać niemożliwy w samochodach typu sedan. Większość kierowców uważa, że najwygodniejszym rozwiązaniem jest uchwyt rowerowy na hak, który oczywiście trzeba wcześniej zamontować. Niestety jest to najdroższa opcja, w przypadku której trzeba jeszcze pamiętać o wyrobieniu trzeciej tablicy rejestracyjnej.

Polecane modele bagażników dachowych Thule

Szwedzka marka Thule ułatwia transport najróżniejszych ładunków od 1942 roku. Jest uznawana za jednego z liderów branży bagażników, boksów i uchwytów samochodowych. Oferuje modele przystosowane do przewożenia najbardziej nietypowych sprzętów sportowych, takich jak kajaki czy deski surfingowe. W ich ofercie znaleźć można bagażniki i uchwyty rowerowe dopasowane do potrzeb najróżniejszych odbiorców. Poniżej krótko opisujemy najciekawsze z nich.

Bagażnik dachowy Thule ProRide 598

Bagażnik rowerowy Thule ProRide 598 to jedno z najbardziej zaawansowanych rozwiązań na rynku. Został wykonany z trwałego aluminium, a jego konstrukcja automatycznie pozycjonuje rower. Oznacza to, że sprzęt stoi stabilnie i nie przemieszcza się w trakcie jazdy, a nieprawidłowe przypięcie jest prawie niemożliwe. Thule ProRide 598 pozwala przewozić nawet ciężkie rowery (do 20 kg) o nietypowej geometrii, w tym modele typu fatbike. Co więcej, łapka przytrzymująca ramę równomiernie rozkłada nacisk i posiada specjalne okładziny, a jej pokrętło wyposażono w mechanizm dynamometryczny. Dzięki temu szansa uszkodzenia ramy spada praktycznie do zera, nawet w przypadku delikatnych modeli karbonowych. Wszystko to bez nadmiernego nadwyrężania portfela – Thule ProRide 598 to koszt około 400 zł.

Bagażnik na klapę Thule ClipOn High

Platforma do montowania na klapie Thule ClipOn High jest kompatybilna z samochodami typu kombi i hatchback. Umożliwia wygodne przewożenie aż dwóch rowerów, bez zasłaniania tablicy rejestracyjnej i świateł. Mocowanie jednośladów jest szybkie i łatwe, podobnie jak montaż samego bagażnika, podczas którego należy jednak uważać, aby nie zarysować lakieru. Co ciekawe, w przeciwieństwie do większości modeli montowanych na klapie, Thule ClipOn High nie blokuje dostępu do bagażnika. Podniesienie klapy z rowerami wymaga jednak sporej siły oraz ciągłego przytrzymywania, aby samoczynnie się nie zatrzasnęła. Bagażnik kosztuje około 1000 zł i jest dostępny w dwóch wariantach (9105 i 9106), dopasowanych do różnych modeli samochodów.

Bagażnik na hak Thule VeloCompact

Bagażnik na hak Thule VeloCompact jest dostępny w dwóch wariantach. Wersja 924 umożliwia przewożenie dwóch rowerów, a model 926 aż trzech jednośladów, z możliwością zakupu dodatkowego adaptera na czwarty. Duża ładowność sprawia, że jest to idealne rozwiązanie dla rodzin! Montaż jest niezwykle prosty – bagażnik sam stabilizuje się na kuli haka i nie trzeba go cały czas trzymać podczas dopasowywania i mocowania. Trudności nie przysparza również przypinanie rowerów za pomocą odłączanych uchwytów i długich pasków zabezpieczających koła. Thule VeloCompact nie blokuje dostępu do bagażnika, a po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, co ułatwia jego przechowywanie.

Szukasz bagażnika rowerowego renomowanej marki Thule? Wszystkie powyższe modele w atrakcyjnych cenach znajdziesz na nocar.pl.

Zdjęcia: nocar.pl, shutterstock.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *