Kiedy najlepiej wymieniać opony?

Wymiana opon z zimowych na letnie i z letnich na zimowe to obowiązek każdego kierowcy. Powinien to zrobić nie tylko ze względu na swoje bezpieczeństwo, ale także bezpieczeństwo innych. Kiedy najlepiej wymieniać opony, aby zapewnić sobie spokojną jazdę bez niepotrzebnych niespodzianek i czy sezonowa wymiana ogumienia w aucie jest obowiązkowa?

Dlaczego wymiana opon jest ważna?

Opony letnie i zimowe różnią się rodzajem ogumienia, a co za tym idzie mają inną przyczepność do nawierzchni w zależności od pory roku. Opony letnie wykonane są z twardej gumy, dlatego w sezonie letnim mają większą odporność na pracę przy wysokich temperaturach. Odwrotnie jest w przypadku opon zimowych, gdzie ogumienie opony jest miękkie i w związku z tym dużo bardziej elastyczne. Dzięki temu przyczepność opony w sezonie zimowym, kiedy temperatura spada poniżej zera, ma dużo lepszą przyczepność do nawierzchni oblodzonej lub pokrytej śniegiem.

Wymiana opon jest niezbędna, by zapewnić sobie bezpieczną i komfortową jazdę, ale jest jeszcze jeden powód, który dotyczy kwestii technicznych, a dokładniej prawidłowej eksploatacji opon. Jeśli na oponach letnich będziemy jeździć przez cały rok, najzwyczajniej w świecie je zniszczymy. Nie tylko zużyjemy bieżnik, ale awarii ulec mogą także niektóre elementy mechaniczne samochodu. Tak więc odpowiednie dbanie o opony letnie i zimowe jest bardzo ważne dla i może zapewnić kierowcy spore oszczędności.

Czy wymiana opon jest obowiązkowa?

Przepisy polskiego prawa nie regulują obowiązku wyposażania samochodów w opony zimowe na przełomie jesieni i zimy, choć są sytuacje, kiedy kierowca może otrzymać mandat, a nawet będzie zmuszony oddać dowód rejestracyjny pojazdu. Taka sytuacja może zdarzyć się w momencie kontroli drogowej. Policjant ma prawo sprawdzić grubość bieżnika opony i jeśli nie będzie spełniać wymogów, kierowca otrzyma mandat wart nawet 500 zł, a także będzie musiał oddać dowód rejestracyjny.

Kiedy wymienić opony?

Nie ma ustalonego konkretnego terminu wymiany opon, choć zwyczajowo przyjęło się, że powinno się to zrobić do pierwszych przymrozków, kiedy temperatura spada poniżej zera. Zwykle ma to miejsce w pierwszej połowie listopada. Niektórzy uważają jednak, że pogoda bardzo szybko się zmienia i potrafią zwlekać z wymianą opon z letnich na zimowe nawet do końca miesiąca. Jest to dość ryzykowne, dlatego lepiej nie czekać na ostatni moment i wymienić opony już pod koniec października w przypadku opon zimowych lub pod koniec marca w przypadku opon letnich.

Przy decyzji o wymianie opon zawsze powinny być brane warunki pogodowe. Może zdarzyć się sytuacja, że pierwsze przymrozki nastąpią już w październiku, nie wspominając już o opadach śniegu także w tym czasie. Zadaniem każdego właściciela pojazdu jest obserwacja pogody i samodzielnego podjęcia decyzji, kiedy zmienić ogumienie w samochodzie. Lepiej nie dopuścić do sytuacji, kiedy wymiana opon nastąpi za późno i dojdzie do kolizji. Bądźmy odpowiedzialni

Co jest istotne przy zakupie nowych opon?

Zakup nowych opon to spory wydatek, jednak nowe ogumienie w aucie wystarczy na długi okres użytkowania i zagwarantuje większe bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przed kupnem nowych opon?

Przede wszystkim ważny jest dobór właściwych parametrów oraz ogumienia – dopasowanie opony do felgi, sprawdzenie jej nośności i kompatybilności. Poza tym warto dodatkowo prześledzić najnowsze testy opon na określony sezon. Ważne są także czysto techniczne aspekty, np. odpowiednie wyważenie i dokręcenie koła.

One thought on “Kiedy najlepiej wymieniać opony?

  1. W czasach gdy nie idzie odróżnić zimy od wiosny/jesieni, to już bezsens wymieniać opony na zimowe 😛
    Jedynie co to w górach przygotowywać się na śnieg i sól trza. Wszędzie indziej (jak tak dalej pójdzie) to na letnich będzie jak na całorocznych 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *