Czym zajmuje się spedycja międzynarodowa?

Głównym założeniem spedycji międzynarodowej jest kompleksowe zorganizowanie przewozu międzynarodowego. Jakie konkretne działania wyrażają się w ramach tego procesu?

Spedycja międzynarodowa – na czym polega?

Organizacja translokacji towarów na arenie międzynarodowej to najbardziej obrazowa definicja. Obecnie można zaobserwować nieustannie wzrastające zapotrzebowanie na takie usługi. Transport pomiędzy poszczególnymi państwami to jedno z działań, które pomagają w napędzaniu gospodarek. Z całą stanowczością można przyznać, że obecny handel opiera się właśnie na takiej globalnej spedycji.

Wszystkie te procesy począwszy od znalezienia zaufanego przewoźnika, przez przygotowanie właściwej dokumentacji i wielu innych działań wymagają skrupulatnego rozplanowania od A do Z. Przykładem takiej rzetelnej firmy spedycyjnej jest M&W Spedition.

Spedycja Niemcy Polska – dlaczego ma tak duże znaczenie?

Rozbudowana sieć dróg i autostrad, wysoko rozwinięta gospodarka – to wszystko przekłada się na to, że Niemcy są chętnie obieranym kierunkiem w zakresie przewozu towarów. Spedycja Niemcy Polska obejmuje konieczność zaplanowania optymalnej trasy i rodzaju auta do przewożonego ładunku. Przedmiotem takiego przewozu są zarówno materiały budowlane, jak i chemia gospodarcza, kosmetyki czy maszyny i części auto-motiv.

Spedycja to nie tylko organizacja przewozu

Znalezienie zaufanego przewoźnika, który zmaterializuje plany spedytora to najbardziej widoczny element jego pracy. W praktyce jednak jest to także powiązane z szeregiem innych działań, które często pozostają niewidoczne dla zleceniodawcy. Wyrażają się m.in. w przygotowaniu dokumentacji, które dotyczą przewożonego ładunku. Kolejne czynności to np. znalezienie wykonawcy załadunku i zabezpieczenia towaru w pojeździe, przepakowanie, przygotowanie odpowiedniego ubezpieczenia, zweryfikowanie stanu ładunku po dostarczeniu do docelowej destynacji.

Kontrola załadunku

W przypadku spedycji międzynarodowej istotna jest także kontrola załadunku. Opiera się ona na dokładnej weryfikacji zawartości zgodnie z tym, co zostało uwzględnione w umowie. Trzeba mieć także na uwadze, że w przypadku spedycji międzynarodowej konieczne jest dopasowanie ładunku i sposobu jego przewożenia do przepisów, które obowiązują w kraju należącym np. do UE. To właśnie po stronie spedytora jest kompleksowe przygotowanie dokumentów przewozowych, ale przedmiot zlecenia mógł swobodnie przejść przez kontrolę celną.

Gotowa dokumentacja trafia do klienta lub odpowiedniego urzędu po realizacji zlecenia.

Zróżnicowana flota pojazdów

Gotowość do udostępnienia pojazdów, które są w pełni przystosowane do zrealizowania różnego rodzaju towarów to jedna z kluczowych wartości we współpracy z firmą spedycyjną. I tak na przykład ciągnik siodłowy wyposażony w naczepę o ładowności 3,5 jest w stanie przetransportować maszyny i linie produkcyjne. Klasyczne auta ciężarowe są przydatne w przypadku wielu rodzajów transportu. Co więcej – posiadanie lawet i platform otwiera możliwości do przewozu wielkogabarytowych urządzeń.

Stały monitoring ładunku

Spedytorzy są w ciągłym kontakcie z przewoźnikiem – nie tylko za pośrednictwem telefonu komórkowego. Wbudowany GPS pozwala na bieżące monitorowanie trasy i położenia towaru. To z kolei przekłada się na gotowość do informowania klienta docelowego o położeniu ładunku.

Jakie umiejętności powinny cechować spedytora międzynarodowego?

Skrupulatność, gotowość do szybkiego reagowania, umiejętność pracy pod presją czasu – to wszystko powinno wyróżniać pracownika spedycji międzynarodowej. Kluczowym aspektem jest także płynność w posługiwaniu się przynajmniej jednym językiem obcym. O ile sami przewoźnicy nie są zobligowani do znajomości języka, tak w przypadku spedytorów jest to już wymóg konieczny. Ułatwi to porozumiewanie się szczególnie podczas kontroli drogowych. Jednym z zadań pracownika spedycji jest bowiem także wspieranie kierowcy, szczególnie w razie weryfikacji przez zagranicznych przedstawicieli.

Jak widać spedycja międzynarodowa opiera się na urzeczywistnieniu wielu działań, których finalnym efektem jest terminowe i bezpieczne dostarczenie ładunku we wskazane miejsce. Udana kooperacja z przewoźnikami dysponującymi zróżnicowanymi pojazdami oraz znajomość procedur to połowa sukcesu!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *