Ile można zaoszczędzić, zamieniając samochód na rower?

Czy opłacalna jest zamiana samochodu na rower? Czy warto to zrobić? Ile można na tym zaoszczędzić? Każdego roku gdy zbliża się wiosna, dużo osób zastanawia się nad zmianą swojego dotychczasowego trybu życia. Często pierwszym krokiem, na który stawiamy, jest większa aktywność fizyczna. Czy wiesz, że możesz zrobić dzięki temu coś pożytecznego, nie tylko w aspekcie zdrowotnym, ale także finansowym?

Ile zaoszczędzisz, wybierając rower zamiast samochodu?

Samochód jest nieodłącznym środkiem transportu większości społeczeństwa. Komunikacja tym środkiem transportu jest prawdopodobnie najwygodniejsza, ale niestety nie jest to dobre rozwiązanie dla naszego zdrowia, portfela, oraz środowiska. Podczas jazdy samochodem nasza kondycja się pogarsza, portfel staje się „lżejszy” – paliwo jest coraz droższe, a do środowiska dostaje się mnóstwo spalin. Statystycznie rzecz biorąc, większość osób, które mieszka w mieście ma do pracy od 2 do 5 kilometrów. W skali tygodnia wychodzi nam 20 – 50 km. Koszt paliwa w newralgicznych miesiącach osiąga nawet 6 zł za litr. Szacując, że auto w trybie miejskim spali około 6-10 litrów (w zależności od pojemności, wieku auta, paliwa, którym jest napędzane), to jest to nawet 60 zł na 100 kilometrów. Mimo, że kwota ta nie jest kolosalna, to przeliczając każdy dzień miesiąca, w którym byliśmy w pracy, daje nam to nawet 200 km. Przy robieniu 200 km miesięcznie wydamy ponad 100 zł na stacji benzynowej. Jeśli chodzi o skalę rocznych dojazdów do pracy, to tracimy ponad 1000 zł na samo paliwo. Kwota z trzema zerami robi już większe wrażenie, a mówimy tutaj tylko o dojazdach do pracy. Co z odwiedzaniem znajomych, rodziny lub wypadem na małe zakupy? W tych przypadkach też wybieramy samochód jako środek lokomocji. Suma ta się w takim razie powiększa, a dzięki rowerowi pieniądze wydane na paliwo zostałyby w naszej kieszeni.

Gdzie możesz kupić rower?

W sieci można znaleźć wiele stron internetowych, na których kupno roweru to błahostka. Wystarczy wybrać ten, który najbardziej nas interesuje. Na stronie https://rowery-indiana.pl/ najbardziej popularnym spośród rowerów jest rower holenderski. Pod ową nazwą kryje się dobrze każdemu znany rower miejski. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób zaczynających przygodę z jednośladami. Drugą opcją jest kupno roweru używanego. Rowery z drugiej ręki znajdziesz na portalach aukcyjnych. Mimo to, warto wydać połowę więcej pieniędzy i kupić własny, nowy rower. Przy założeniu, że będziemy jeździć nim do pracy, to zwrot naszego zakupu nastąpi maksymalnie po 6 miesiącach, czyli jak widać, warto zainwestować i wspomóc swój portfel oraz stan zdrowia.

Czy posiadając rower, poniesiesz dodatkowe koszty?

Porównując koszty utrzymania samochodu i roweru, to wydatki związanie z jednośladem są praktycznie znikome. Posiadając rower, nie musimy płacić składek OC, AC oraz robić corocznego obowiązkowego przeglądu, pomijając kwestie awarii, wymiany podzespołów eksploatacyjnych czy też oleju. Utrzymanie roweru sprowadza się głównie do wymiany opon co jakiś czas, smarowaniu łańcucha i dbaniu o napęd. Wybierając rower cruiser, musimy liczyć się z większym kosztem utrzymania, ponieważ często posiada on niestandardowe opony, które są szersze, a co za tym idzie droższe w zakupie. Mimo wszystko nie należy się tym martwić, ponieważ jest to wciąż dużo mniejszy wydatek, porównując do utrzymania samochodu osobowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *