Używane auto z gwarancją – co to oznacza?

Na polskim rynku używanych samochód bardzo popularne są oferty używanych aut z gwarancją. Czy warto zainteresować się takim rozwiązaniem? Na czym ono polega, jakie ma zalety i co mieć na uwadze?

Gwarancja na używane auto – co to jest?

Gwarancji na używany samochód nie należy utożsamiać ani z rękojmią, ani z gwarancją producenta. Jest to całkowicie odrębna umowa. Taką gwarancję przyznaje sprzedawca – czyli w tym przypadku salon oferujący używane samochody na sprzedaż. Warszawa to doskonały przykład miasta, gdzie funkcjonuje wiele tego typu salonów. Udzielenie gwarancji ma charakter dobrowolny – jej warunki każdy sprzedawca ustala we własnym zakresie. Eksperci z salonu Używane Jak Nowe radzą, aby dokładnie czytać umowę i zwracać uwagę na to, jakie części samochodu i usterki obejmuje.

Gwarancja na używane auto – jak to wygląda w praktyce?

Kupując używany samochód z gwarancją, trzeba brać poprawkę na to, że naprawy należy wykonywać wyłącznie w serwisach rekomendowanych przez sprzedawcę. Na ogół wygląda to tak, że kierowca ma obowiązek zgłosić awarię sprzedawcy. Niekiedy właściciele aut są proszeni o wykonanie dodatkowych badań serwisowych mających na celu potwierdzić, czy dana usterka rzeczywiście kwalifikuje się do naprawy w ramach gwarancji.

Używany samochód z gwarancją – jakie ma zalety?

Samochody z gwarancją wystawiane na sprzedaż w salonach to z reguły auta stosunkowo młode. Doświadczone firmy cieszące się renomą i zaufaniem klientów dokładnie sprawdzają wszystkie pojazdy zarówno pod kątem technicznym, jak i w kwestii pochodzenia. Nieduże jest zatem ryzyko nabycia egzemplarza, który narazi nowego właściciela na spore wydatki. Zakres umowy gwarancyjnej różni się co prawda w zależności od sprzedawcy, niemniej dla nabywcy jest to pewna forma zabezpieczenia interesów.

Na pytanie, czy opłaca się zainwestować w używany samochód z gwarancją, każdy kierowca musi odpowiedzieć sobie sam, mając na względzie własne potrzeby i możliwości finansowe. Z pewnością kluczowe znaczenie mają tu warunki gwarancji oraz parametry auta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *