Retro traktory, czyli miłość do ciągnika nie rdzewieje

Ludzie mają różne pasje, zbierają znaczki, figurki, komiksy. Niektóre zamiłowania powstają w dzieciństwie, do innych dochodzi się w trakcie całego życia. Pasjonaci motoryzacji wkładają wiele wysiłku w to, żeby odnowić i zachować piękny wygląd i dobry stan techniczny samochodów, motocykli, a nawet ciągników rolniczych. W naszym kraju coraz więcej jest pasjonatów retro traktorów.

Za co kochają je pasjonaci rolnictwa?

Zaletą retro traktorów jest prosta budowa i niezawodność. Brak elektroniki i możliwość własnoręcznego naprawienia i wyremontowania całej maszyny docenią zwłaszcza ci, którzy przez wiele lat użytkowali wysłużone Ursusy lub Zetory. Miłość do retro traktorów w dużej mierze wynika z wzajemnego szacunku, który rozwijał się latami. Rolnik szanował swój ciągnik, a ciągnik odpłacał mu tym, że tak naprawdę nigdy go nie zawiódł w trudnych warunkach. Dzisiaj te stare maszyny zamiast na złomowiska trafiają do muzealnych ekspozycji, a pieczołowicie pielęgnowane przez pasjonatów stają się ich chlubą, którą można się pochwalić na lokalnych i krajowych wystawach oraz festiwalach starych maszyn.

Kluby pasjonatów starych ciągników

Miłośnicy traktorów retro tworzą kluby zainteresowań, wymieniają doświadczeniami, organizują imprezy plenerowe i zarażają swoją pasją innych. Od lat wielkim zainteresowaniem cieszy się, odbywający się od 2001 roku Ogólnopolski Festiwal Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych im. Jerzego Samelczaka w Wilkowicach w gminie Lipno niedaleko Leszna w Wielkopolsce. W dniach 21-22 sierpnia 2021 r. odbyła się już XX edycja tej coraz popularniejszej imprezy. W 2014 roku został zarejestrowany Klub Miłośników Starej Techniki RetroTRAKTOR z siedzibą w Obornikach Śląskich, do którego należą nie tylko właściciele zabytkowych ciągników, ale również posiadacze starych maszyn rolniczych i innych zabytków ruchomej techniki. Członkowie klubu zajmują się aktywnym poszukiwaniem i przywracaniem pierwotnego wyglądu i stanu technicznego maszynom, które trafiły do lamusa lub niszczeją zapomniane gdzieś w wiejskich stodołach. Klub zajmuje się też działalnością informacyjną i edukacyjną, prowadzi własną stronę internetową oraz kanały social media, na których prezentowane są informacje o wydarzeniach, a pasjonaci mogą wymieniać się doświadczeniami.

Jak utrzymać stary ciągnik w dobrym stanie?

Największym zmartwieniem pasjonatów starej motoryzacji jest znalezienie części zamiennych do swoich kilkudziesięcioletnich maszyn. Wiele z nich już od lat nie jest produkowana, nie można więc liczyć na zakup części oryginalnych. Niejeden retro traktor nadal sprawdza się, zwłaszcza w małych gospodarstwach, a popularne ciapki C-330, których produkcja zakończyła się w 1987 r., konkurują cenowo ze znacznie młodszymi modelami. Rolnicy z sentymentem wspominają też Ursusy C-355 i C-360 oraz Zetory serii UŘ I. Dopóki jest popyt na części zamienne do danego modelu, różni wytwórcy starają się go zaspokoić, produkując zamienniki, mniej lub bardziej odpowiadające oryginałom. Internetowe sklepy rolnicze dają możliwość zakupu w dobrej cenie wysokiej jakości zamienników, pochodzących od sprawdzonych dostawców. Oferta internetowych sklepów z częściami do maszyn rolniczych uzupełniona jest o ocenę jakości produktów, którą wystawiają nabywcy. Oprócz ocen często spotkać można opisy i opinie, które pomagają w dokonaniu wyboru. Zaletą internetowych sklepów rolniczych jest ich dostępność oraz możliwość konsultacji z przedstawicielem sklepu i zadanie szczegółowych pytań.