Podnośnik warsztatowy dla każdego

Wybierając podnośniki samochodowe do warsztatu warto zapoznać się z parametrami technicznymi i użytkowymi tych urządzeń. Podnośnik samochodowy jest podstawowym elementem wyposażenia każdego warsztatu samochodowego. Pokrótce opowiemy jakie są rodzaje podnośników, aby móc wybrać odpowiednio dobrać go do swoich potrzeb.

Podnośniki samochodowe – rodzaje:

Podnośnik to urządzenie, które znajdzie swoje zastosowanie nie tylko w warsztacie samochodowym, ale również w domowym garażu.

Podnośniki punktowe przejezdne, to podnośniki które są dedykowane właściwie dla każdego kto wykonuje drobne naprawy. najbardziej popularnymi podnośnikami są Winntec . Podnośniki te cechuje ich niewielka gabarytowość przy wysokiej nośności, bo zaczyna się od 3,0T tu można zaprezentować model Y420303 jest to podnośnik hydrauliczny typu żaba wyposażony w unikalny system LIFTER Winntec TURBO.

Profesjonalny zawór spustowy pozwala obniżyć podnośnik bardzo precyzyjnie i bez żadnych zagrożeń, chromowane tłoki umieszczone są pod kątem 45 °. Wysokość podnoszenia minimalna to 130 mm natomiast maksymalna wysokość 490 mm, talerz o średnicy 140 mm Jego alternatywą jest model Y420333 który łączy w sobie ultra nisko profilową konstrukcję, wysoki zasięg, oraz najnowszą technologię jego minimalna wysokość podnoszenia to 76 mm natomiast podnosi samochód na 503 mm, ten model idealnie sprawdzi się w samochodach o obniżonym podwoziu.

Podnośniki hydrauliczne również są wykorzystywane w samochodach o większej masie i tu możemy zwrócić uwagę na model Winntec Telescopic Y432032 . Jest to dwustopniowy podnośnik pneumatyczny z niską wysokością wejściową wynoszącą tylko 150 mm i tłokiem chromowanym. Dzięki pojemności 32/16 ton i kompaktowym wymiarom, ten podnośnik idealnie nadaje się zarówno do warsztatu, jak i pomocy drogowej. Podnośnik Y432032 posiada w wyposażeniu 2 przedłużenia (45 mm – 100 mm). Jako opcję oferujemy przedłużenie 260 mm, które jest bardzo pomocne przy podnoszeniu przyczep. Kolejnym podnośnikiem hydraulicznym któremu warto się przyjrzeć jest GT4033 Gaither , podnośnik ten posiada trzy stopnie udźwigu 40/20/10T, a jego minimalna wysokość podnoszenia to zaledwie 125 mm maksymalna zaś 407mm. Podnośnik ten świetnie sprawdzi się podczas usług mobilnych oraz w warsztatach samochodowych.

Podnośnik płytowy znany chyba każdemu kto posiada serwis ogumienia. Podnośniki samochodowe płytowe posiadają napęd pneumatyczny i mechaniczną blokadę, która zabezpiecza przed gwałtownym opadnięciem płyty w wypadku uszkodzenia poduszki pneumatycznej lub przewodów doprowadzających powietrze. Ich zastawanie głownie sprawdza się w serwisach, instalacja tego podnośnika nie wymaga zamkniętego pomieszczenia, dlatego można go swobodnie używać pod wiata na świeżym powietrzu bez konieczności gospodarowania miejsca w serwisie, które można w inny sposób wykorzystać. Udźwig takiego podnośnika to: 3500 kg

Wysokość w stanie spoczynku: 110 mm maksymalna wysokość podnoszenia 500 mm, która pozwala na swobodna wymianę 4 kół jednocześnie.

Podnośniki dwukolumnowe to najbardziej popularne podnośniki wykorzystywane w warsztatach samochodowych, które pozwalają na obsługę większości aut osobowych i dostawczych, SUV. Przykładem może być Włoskiej produkcji podnośnik Butler Torek, którego podstawa jest wyposażona jest w niewielkie rampy, po których można bez trudu przejechać samochodem. Podnośnik ponadto posiada wzdłużne podpory, które stabilizują podnośnik. Szerokość pomiędzy kolumnami wynosi 2500 mm. Minimalna wysokość przy opuszczonym podnośniku wynosi zaledwie 95 mm. Urządzenie to również posiada dwa krótkie dwustopniowe ramiona. Alternatywą takiego podnośnika może być Podnośnik marki Rtec Holenderskiego producenta model Alpha 35 podnośnik ten cechuje niezwykle dobrze wykonanie i dobór komponentów w celu zapewnienia bezpieczeństwa i żywotności użytkowania Ponadto każda grupa cylindrów wyposażona jest w zawór spustowy w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania. Unikalny system elektro-zamykania. Podnośniki Alpha 35 przechodzą test obciążenia dynamicznego 115% i obciążenia statycznego 150%,

Podnośniki czterokolumnowe używane są zarówno do przeprowadzania badań diagnostycznych, jak i napraw. Duże zróżnicowanie udźwigu pozwala na obsługę pojazdów osobowych oraz ciężarowych. Podnośniki te mogą być wyposażone w geometrie kół oraz mogą posiadać wbudowanym podnośnikiem progowym. Podnośniki nożycowe to idealne rozwiązanie dla warsztatów wulkanizacyjnych oraz prac związanych z serwisowaniem układu hamulcowego, zawieszenia oraz nadwozia samochodowego. Rewelacyjnym przykładem podnośnika nożycowego będzie tutaj Podnośnik Rtec Omega 320 – jego cechą charakterystyczna będzie tutaj jego ergonomiczny kształt i technologia podnoszenia pojazdu która w pełni wykorzystuje przestrzeń oraz spełnia potrzeby danego warsztatu .Warto tu zwrócić uwagę na jego parametry nośność to 3200 kg, Czas podnoszenia i opuszczania to zaledwie 40 sekund, wysokość maksymalna na jaką podnosi samochód to 1955 mm minimalna to 105 mm. W urządzeniu wykorzystano szereg sprawdzonych rozwiązań optymalizujących tempo pracy w warsztacie, jednym z takich rozwiązań jest zautomatyzowane sterowanie jednostka elektrohydrauliczna i systemem blokad bezpieczeństwa.

podnosniki rtec

Podnośniki motocyklowe , jak sama nazwa wskazuje są one dedykowane dla motocykli. Urządzenie te unosi w osi pionowej motocykl, przy wykorzystaniu napędu elektrycznego, pneumatycznego, hydraulicznego lub ich kombinacji. Konstrukcje takich podnośników charakteryzują się możliwością uniesienia motocykla do wysokości zapewniającej możliwość przeprowadzenia konkretnych czynności serwisowych. Przeznaczone są przeważnie do pracy stacjonarnej. Wybór podnośnika motocyklowego nie jest łatwy. Powinien natomiast uwzględniać rodzaj działalności warsztatu i zakres wykonywanych usług serwisowych.

Podnośniki do samochodów ciężarowych podnośniki tego typu jak sama nazwa wskazuje są kierowane do warsztatów zajmujących się naprawą ogumienia samochodów ciężarowych, maszyn rolniczych, maszyn budowlanych przemysłowych OTR, która wymagają dużo wiedzy jak i sprzętu które podoła niemałym wyzwaniom . Ich parametry niejednokrotnie przekraczają parametry standardowych urządzeń. Podnośniki pojazdów ciężarowych oraz autobusów możemy podzielić na:

Podnośniki kolumnowe ten typ podnośników charakteryzuje mobilność. Podnośniki tego typu idealnie sprawdzają się przy podnoszeniu ciężarówek wieloosiowych. Udźwig podnośników kolumnowych pojazdów ciężarowych wynosi od 2,5 t. do 7.5 t. na kolumnę. Podnośniki można łączyć w zestawy nawet do 10 kolumn. Synchronizacja kolumn realizowana jest bezprzewodowo, rzadziej za pomocą przewodu.

4-kolumnowe i nożycowe podnośniki do podnoszenia ciężarówek

Podnośniki czterokolumnowe ze względu na ich konstrukcję, są bardzo stabilne i często użytkowane są do prowadzenia prac diagnostycznych, ustawianie geometrii itp. Podnośniki te oferują udźwig do 25 t. i więcej.

Podnośnik ciężarowy nożycowy CISOR T:

  • Podnośniki samochodowe nożycowe o bardzo solidnej konstrukcji.
  • Powierzchnia platform ma formę prążkowanej antypoślizgowej stalowej płyty.
  • Hydrauliczna synchronizacja platform, niezależnie od rozłożenia ciężaru.
  • Mechaniczne blokady zabezpieczające z pneumatycznym zwolnieniem, zapewniają maksimum bezpieczeństwa, kiedy podnośnik jest w pozycji rozłożonej…

Zatem jaki podnośnik warsztatowy wybrać?

Głównym pytaniem jakie musimy sobie zadać podczas planowania takiego zakupu jest jakie auta najczęściej będziesz obsługiwać na tym podnośniku. Jeżeli serwisujesz głównie samochody osobowe, to zwykły podnośnik dwukolumnowy z dolnym łączeniem powinien swobodnie wystarczyć. Z kolei podnośniki dwukolumnowe z łączeniem górnym sprawdzają się głównie w przypadku obsługi aut z niskimi prześwitami.
Dlaczego? Pamiętajmy, że dolna belka podnośnika może dosyć znacznie utrudnić wjazd autom, które mają niskie zawieszenie

Jeżeli wykonujesz głównie naprawy mechaniczne?

Powinieneś wybrać podnośnik dwukolumnowy, który pozwoli na wymianę oleju czy rozrządu, bądź ułatwi wymianę rozrządu …, ponieważ wszystko to – wszystko to wymaga dobrego dostępu do podwozia, który zapewni właśnie podnośnik dwukolumnowy.

Twój biznes to wulkanizacja? to powinieneś rozważyć zakup podnośnika nożycowego lub wspomniane podnośniki płytowe, oraz dodatkowo podnośnik punktowy, który nie zabierze dużo miejsca w warsztacie a na pewno nie pałujesz jego zakupu. Należy pamiętać, że podczas sezonowej zmiany kół, czy też innych prac związanych z wulkanizacją, ważny jest wygodny dostęp do szpilek trzymających felgi. Tego raczej nie zapewni Wam podnośnik dwukolumnowy.

Zakłady blacharsko-lakiernicze również docenią przede wszystkim podnośniki płytowe. Niewielka wysokość podnoszenia zdecydowanie ułatwi wykonywanie wszelkich prac związanych z naprawami blacharskimi.

Ponadto należy zwrócić szczególna uwagę na możliwości jakie daj nam nasz warsztat co oferuje lokal, w którym pracujesz. Ważna jest grubość posadzki na jakiej chcemy zamontować podnośnik Dla każdego producenta jest wyznaczona odpowiednia grubość posadzki i wylewek na której ma być zamontowany podnośnik (mowa tu o podnośnikach wymaganych specjalnego montażu) ponieważ podnośniki płytowe i punktowe tego nie wymagają. Wytyczne takie można uzyskać u Dealera.

Źródło: www.bogusz-bls.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *