Na rynku motoryzacyjnym dostępnych jest wiele możliwości zakupu auta. Jednym z rozwiązań jest zakup auta w komisie samochodowym, który cechuje się atrakcyjnymi cenami, dużym wyborem aut, różnymi rocznikami, nadwoziami czy markami. Wybór samochodu, szczególnie tego wymarzonego to ekscytujący moment dla większości nabywców. Jednak w tej całej radości, nie zapominaj, aby dobrze przygotować się do pierwszej wizyty w komisie samochodowym.
O czym pamiętać przed wizytą w salonie samochodowym?
- określ swój budżet
Dobrze, jeżeli na początku określisz dokładnie budżet, jaki chcesz wykorzystać na zakup samochodu. Co ważne, rzetelnie trzymaj się wyznaczonej sumy. Niekiedy wybrany model może okazać się nieco droższy, lecz po co przepłacać, jak w innym komisie może kosztować mniej. Jeśli masz swoją optymalną i przemyślaną cenę, nie warto też oszczędzać i wybierać modelu w najniższej cenie, gdyż często może mieć on ukryte wady.
- benzyna czy diesel?
Decyzję dobrze jest podjąć jeszcze przed pierwszą wizytą w komisie samochodowym. Musisz wiedzieć, do jakich celów będzie Ci służyło auto, oraz czy będzie wykorzystywane do długich, czy krótszych tras.
„Jeśli potrzebne jest auto do pracy i częstych wyjazdów w dalekie trasy, to oczywiście lepszym rozwiązaniem będzie diesel. Jednostki wysokoprężne nie lubią krótkich dystansów, gdyż łatwiej wtedy o ich awarię. Natomiast do jazdy po mieście, dojazd do pracy, sklepu czy szkoły lepszy będzie silnik benzynowy” – zauważa specjalista z LUX Autokomis z siedzibą w Rudzie Śląskiej, który gwarantuje konkurencyjne ceny aut, adekwatne do wybranego modelu, jego rocznika i ilości przejechanych kilometrów.
- odpowiedni model
Jednym z podstawowych błędów jest wizyta w komisie samochodowym bez uprzedniego zastanowienia się, jaki model Cię najbardziej interesuje. Warto jest wybrać jeden, dwa lub trzy samochody, najbardziej odpowiadające Twoim oczekiwaniom. Przeanalizuj ich zalety i wady, poczytaj o typowych usterkach danego modelu w Internecie, popytaj znajomych, a nawet zasięgnij porady eksperta. To pozwoli Ci rozeznać się, które z kosztownych napraw zostały już wykonane, a które mogą obciążyć Twoją kieszeń. Znajomość cech danego modelu, a także jego sytuacji rynkowej pozwoli rzeczowo negocjować cenę pojazdu.
Jak zachowywać się na wizycie w komisie samochodowym?
Nie kieruj się emocjami i nie zapominaj o obiektywnej ocenie stanu danego auta. Dobrze, jeżeli na wizytę do komisu samochodowego przyjedziesz z drugą osobą, która zna się na samochodach i pomoże Ci w oględzinach. Jeżeli na placu znalazłeś model samochodu, który sobie wcześniej upatrzyłeś, przyjrzyj się jego nadwoziu, drzwiom, oknom, sprawdź światła, zajrzyj pod maskę i do schowków. Nie zapomnij sprawdzić, czy działają wszystkie przyciski i pokrętła, czy pracuje ogrzewanie i klimatyzacja. Przyjrzyj się dokładnie, czy widać jakiekolwiek ślady po naprawach blacharskich lub różnice w kolorze lakieru. Bardzo ważną rzeczą jest także stan komory silnikowej. Silnik powinien być suchy, bez wycieków oleju. Koniecznie przejedź się z osobą towarzyszącą wybranym samochodem i sprawdźcie, czy nie wydaje niepożądanych dźwięków. Sprawdź, czy wyposażenie opisane w ogłoszeniu zgadza się ze stanem faktycznym i porównaj numery VIN z dokumentów, z tymi na pojeździe. Dowód rejestracyjny oraz karta pojazdu muszą zostać Ci pokazane. Nie kupuj samochodu z niekompletnymi dokumentami. Przed wyborem komisu samochodowego warto także poczytać o nim w Internecie. Nieprzychylne opinie czy brak jakiejkolwiek strony internetowej, powinny wzbudzić Twoją czujność.
Zawsze na przegląd używanego samochodu jadę z 1-2 osobami. Niby człowiek co nie co wie, ale zawsze to inna osoba zwróci uwagę na coś innego.