Zakup używanych motocykli i skuterów

W ostatnich latach skutery i motocykle stanowią coraz bardziej popularny środek transportu wśród Polaków. Duża liczba pojazdów tego typu w Polsce sprawia, że zwiększa się także oferta modeli używanych. Jeszcze kilka lat temu aby znaleźć atrakcyjne ogłoszenie, trzeba było na nie „zapolować”, dzisiaj jest to o wiele łatwiejsze. Polacy chętnie kupują używane jednoślady – jest to rozwiązanie przystępne cenowo, a przy tym ekologiczne.

Motocykle i skutery – nowe czy używane?

Kupując motocykl lub skuter wiele osób zadaje sobie pytanie: co się bardziej opłaca – pojazd z salonu czy używany? To pierwsze rozwiązanie daje większą pewność co do stanu technicznego, jednak w wielu przypadkach ceny renomowanych marek bywają zatrważające, natomiast tańsze, chińskie modele wiążą się z licznymi niedoróbkami i niską jakością. Ceny nowych motocykli i skuterów prosto z salonu są relatywnie wysokie, tymczasem już po kilku miesiącach od zakupu gwałtownie spadają. Z tego powodu eksperci często wskazują, że najbardziej opłacalnym wyborem jest zakup motocykla używanego, lecz w dobrym stanie technicznym, bezwypadkowego, z niewielkim przebiegiem. Decyzja o zakupie używanego skutera czy motocykla to często szansa na to, by wejść w posiadanie bardzo dobrego pojazdu renomowanej marki, za który w salonie zapłacilibyśmy wielokrotnie więcej. Kupując pojazdy z drugiej ręki zawsze należy jednak zachować czujność i dokładnie sprawdzić jego stan techniczny.

Na co zwracać uwagę kupując używany motocykl?

Decydując się na kupno używanego motocykla lub skutera zawsze warto poświęcić na to trochę czasu, dokładnie obejrzeć pojazd i zapoznać się z jego dokumentacją. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie spotka nas żadna niemiła niespodzianka. Dobrym rozwiązaniem będzie sprawdzenie maszyny razem z kimś obeznanym w temacie, na przykład zaufanym mechanikiem.

  • Poznaj model, którym jesteś zainteresowany – warto wcześniej poznać specyfikę modelu, którym jesteś zainteresowany. Możesz to zrobić chociażby czytając opinie innych użytkowników na forach internetowych czy materiały prasowe. Dzięki temu poznamy wady i zalety pojazdu, oraz szybciej wyłapiemy ewentualne problemy.
  • Sprawdź komplet dokumentów – dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i ubezpieczenie. Z dowodu rejestracyjnego dowiesz się, czy motocykl przechodził regularne badania techniczne oraz czy miał wcześniejszych właścicieli. Zwróć szczególną uwagę na 17-cyfrowy kod VIN – widnieje on w różnych bazach i umożliwia poznanie historii auta.
  • Dokonaj dokładnych oględzin pojazdu – przed zakupem powinniśmy się nim przejechać – zwróćmy uwagę na kontrolki, stan ogumienia, lampki podświetlające obrotomierz i prędkościomierz. Możesz znaleźć powód, by negocjować niższą cenę. Jeżeli zauważysz wyciek oleju, raczej powinieneś zrezygnować z zakupu. Podejrzane zarysowania i wygięcia świadczą zwykle o tym, że motocykl jest powypadkowym.
  • Zadawaj pytania i kieruj się ograniczonym zaufaniem – jeżeli przyłapiesz sprzedającego na nieścisłościach, najlepiej wycofać się z transakcji – jest bardzo prawdopodobne, że kłamie on także w innych kwestiach.

Używane motocykle i skutery – gdzie szukać atrakcyjnych ofert?

W celu zakupu motocykla lub skutera warto odwiedzić lokalne komisy i punkty sprzedaży. Największy wybór ciekawych ofert znajdziemy jednak w Internecie. Warto przejrzeć ogłoszenia motory i skutery używane w serwisie Pokato.pl. Regulamin serwisu i działania administracji korzystnie wpływają na bezpieczeństwo kupujących. Poświęcając czas na weryfikację oferty i znalezienie zaufanego sprzedawcy możemy liczyć na znalezienie bardzo dobrego pojazdu w korzystnej cenie.

One thought on “Zakup używanych motocykli i skuterów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *