Wszystko co musisz wiedzieć o martwym punkcie w lusterku

Czym jest martwy punkt w lusterku?

Jest to nic innego jak przestrzeń z tyłu i boku samochodu, której nie widać w żadnym z lusterek. Wówczas pojazd poruszający się na sąsiednim pasie widać w ostatniej chwili. Tzw. „martwa przestrzeń”, to powód wielu wypadków i stłuczek.

Jak uniknąć martwego punktu w lusterku?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że martwego pola można uniknąć. Tym bardziej w nowszych pojazdach. Podstawowe działania, które mogą pomóc, to przede wszystkim:

  • Ustawienie lusterka wstecznego w ten sposób, aby droga za pojazdem była bardzo dokładnie widoczna
  • Przesunięcie głowy w lewo, do tego stopnia, że głowa niemalże dotyka bocznej szyby, a następnie ustawienie lusterka w ten sposób, aby widoczny był zaledwie fragment boku samochodu
  • Przesunięcie głowy w prawą stronę i ustawienie prawego lusterka bocznego tak, aby widoczny był zaledwie fragment boku samochodu

Sprawdzenie martwych punktów

Najprostszą metodą jest zwrócenie uwagi na pojazd zbliżający się z tyłu, jadący tym samym pasem na drodze dwupasmowej. Należy spojrzeć w lusterko wsteczne nie obracając głowy, następnie skierować wzrok na lewe lusterko boczne i obserwować wyprzedzający pojazd. W tym momencie obiekt powinien być widoczny również przez lewą szybę. Prawą stronę można sprawdzić wykonując czynności analogicznie, tym razem jako pojazd wyprzedzający.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *