Samochód elektryczny – przyszłość motoryzacji

Samochody elektryczne bardzo często nazywane są przyszłością motoryzacji. Czy jednak już nimi są? Czy dziś warto kupić samochód elektryczny i cieszyć się z posiadania pojazdu przyszłości? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna.

Plusy pojazdów elektrycznych.

Niewątpliwym plusem pojazdów elektrycznych jest zerowa emisja spalin i minimalne koszty eksploatacji. Ładowanie akumulatorów kosztuje wielokrotnie mniej niż tankowanie samochodu, którego silnik zasilany jest benzyną czy też olejem napędowym. To jednak jedyne plusy pojazdów elektrycznych.

Minusy pojazdów elektrycznych. 

Pojazdy elektryczne niestety mają sporo wad. Ważną wadą, jest koszt zakupu takiego pojazdu. Najczęściej są dużo droższe od podobnych lub takich samych pojazdów z silnikami spalinowymi. To jednak nie jest największy minus. Dużo gorszym jest zasięg takich pojazdów na jednym ładowaniu. Nierzadko jest mniejszy niż 100 km. Pewną alternatywą są pojazdy hybrydowe – mają dużo większy zasięg, ich cena jednak również jest niemała. Analizując minusy, warto wspomnieć o czymś jeszcze. Wiele pojazdów elektrycznych poruszających się po drogach to pojazdy stosunkowo nowe i na tą chwilę nie wiadomo, jakie będą koszty ich poważniejszych napraw, które po przejechaniu wielu tysięcy kilometrów mogą być po prostu konieczne.

Podsumowując. 

Można oceniać pojazdy elektryczne jako pojazdy przyszłości, jednak nie można zapominać o ich wadach. Być może producenci z czasem będą tworzyć pojazdy lepsze. Na tą chwilę, są jakie są, dlatego nad zakupem pojazdu elektrycznego należy mocno się zastanowić.

3 thoughts on “Samochód elektryczny – przyszłość motoryzacji

  1. Jak na razie w Polsce mamy za mało stanowisk do ładowania takich aut i jest to drogie. Były robione testy na yt, gdzie goście zajeżdżają na stacje jest 3 miejsca do ładowania, a podpinając wszystkie naraz działała i tak tylko jedna ładowarka. Jeszcze wiele trzeba zmienić w tych samochodach, żeby mogły one zastąpić normalne spalinowe czy hybrydowe silniki. Przede wszystkim mam na myśli zasięg i dostępność stacji tankowania.

  2. Te auta elektryczne to na razie mrzonka. Aby wszystko było eco – potrzeba energii do ładowania z odnawialnych źródeł energii. Wtedy jest sens

  3. Te auta elektryczne to na razie mrzonka. Aby wszystko było eco – potrzeba energii do ładowania z odnawialnych źródeł energii. Wtedy jest sens. Ale nasz rząd polski nie wyobraża sobie energii z innych źródeł niż węgiel… O czym my tutaj rozmawiamy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *