Rozładowany akumulator to bardzo irytujący problem, który przytrafić się może każdemu kierowcy. Jest on szczególnie uciążliwy zwłaszcza w sytuacji, kiedy bardzo się spieszymy. Nawet szybkie, awaryjne ładowanie powinno trwać minimum 20-30 minut, co zazwyczaj będzie oznaczać spóźnienie się na ważne spotkanie albo niemożność wywiązania się z innego zobowiązania. Co gorsza, taki częściowo podładowany akumulator, najprawdopodobniej po kilku godzinach znów da nam się we znaki. Jednym ze sposobów na uniknięcie tego typu sytuacji jest dbanie o regularne przeglądy sprawności pojazdu w profesjonalnym warsztacie samochodowym. W przypadku konieczności pokrycia kosztów ewentualnych napraw czy wymiany części, z pomocą przyjść może pożyczka online.
Jakie mogą być przyczyny rozładowanego akumulatora?
W sprawnym, regularnie używanym aucie akumulator nie powinien ulegać rozładowaniu. Inna sprawa, jeśli samochodu używamy rzadko, albo kiedy przez nieuwagę zostawimy na kilka godzin włączony jakiś odbiornik prądu, na przykład zapomnimy na całą noc zgasić świateł. Są to najpowszechniejsze, a zarazem najmniej niepokojące przyczyny rozładowania akumulatora. Zazwyczaj wystarczy go porządne naładować, aby mieć kłopot z głowy.
Gorzej, jeśli do rozładowania akumulatora dochodzi bez łatwo uchwytnej przyczyny. Jest to sygnał, który powinien skłonić nas do poszukania źródła problemu. Obniżona wydajność alternatora albo korozja w przewodzie masowym silnika? A może wadliwa instalacja elektryczna albo usterka, która w przypadku zaniedbania może na nas sprowadzić w niedługim czasie jakieś większe nieszczęście? Warto też sprawdzić, czy wina nie leży po prostu w wyeksploatowanym do granic możliwości akumulatorze, który pilnie wymaga wymiany. W sfinansowaniu zakupu nowego pomóc może pożyczka online.
Jak prawidłowo ładować akumulator?
Aby akumulator mógł jak najdłużej pełnić swoją funkcję, należy przestrzegać kilku istotnych zasad. Szkodzi mu zarówno zbyt długie całkowite rozładowanie, które prowadzi do zasiarczenia, jak i przeładowanie lub niedoładowanie. Jak więc bezpiecznie ładować akumulator, aby uniknąć zmniejszenia jego pojemności i pozwolić mu jak najdłużej zachować pierwotną wydajność i żywotność? Kluczową kwestią jest sprawdzenie, z jakim typem baterii mamy do czynienia i czy jest możliwe ładowanie go bez odłączania, czy też koniecznie musimy najpierw wyjąć go z samochodu. W pierwszym przypadku wystarczy podnieść maskę i podłączyć ładowarkę. W drugim konieczne jest ostrożne odłączenie akumulatora od instalacji.
Istotny jest też odpowiedni dobór prostownika. Starsze modele wymagają więcej zachodu z naszej strony, musimy ich bowiem doglądać i we właściwym momencie wyłączyć. Dla wygody warto więc zaopatrzyć się w nowoczesną ładowarkę. Są one w pełni zautomatyzowane i jedyne, co musimy zrobić, to wybrać napięcie. Po naładowaniu prostownik wyłącza się sam lub ewentualnie przechodzi w stan podtrzymywania. Nabycie takiej ładowarki ułatwić może pożyczka online.
Na co jeszcze uważać przy ładowaniu?
Warto wiedzieć, że do całkowitego napełnienia baterii potrzeba zazwyczaj około 10-12 godzin. Na proces ładowania wydatny wpływ mają warunki atmosferyczne. Odradza się ładowanie w niskich temperaturach. W takiej sytuacji akumulator należy przenieść do cieplejszego pomieszczenia i dać mu czas na ogrzanie się.