Jakie są obowiązki i wyposażenie posiadacza skutera?

Powody, dla których kupujemy skuter

Skuter w ostatnich latach stał się bardzo modny. Nie tylko związane jest to ze stylem naszego życia, ale również z duchem aktualnych czasów. Motorem napędowym, dzięki któremu sprzedaż skuterów zwiększyła się w ostatnich latach, była nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami w 2014 roku. Wprowadzona zmiana pozwala kierowcom, posiadającym prawo jazdy od minimum trzech lat, prowadzić motocykle o pojemności do 125 centymetrów sześciennych. Ta nowelizacja pozwoliła ożywić rynek sprzedaży skuterów. Skutery zaczęli więc kupować nie tylko zadeklarowani fani motorów, ale także osoby, które nigdy wcześniej nie myślały o takiej formie transportu. Oczywiście sama zmiana ustawy to nie jedyny powód, dla którego kupujemy skutery. Jednym z najważniejszych powodów jest przede wszystkim oszczędność na paliwie. Taki skuter potrafi palić jedynie 3 litry na 100 kilometrów. Drugim, bardzo ważnym powodem jest wysoka mobilność. Mając skuter nie stoimy w korkach, dodatkowo też łatwiej jest nam znaleźć miejsce parkingowe.

Na co zwrócić uwagę prowadząc skuter

Kupując skuter warto zastanowić się nie tylko nad korzyściami, jakie wynikają z jego posiadania, ale należy również dowiedzieć się jakie są obowiązki i niezbędne wyposażenie dla tego jednośladu. Z jednej strony przecież skuter pozwala nam stać się bardziej mobilnymi, z drugiej jednak strony, jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju wypadki. Ponadto prowadzenie motoru wymaga od nas zupełnie innych umiejętności i przygotowania niż w przypadku jazdy samochodem. Przede wszystkim motory charakteryzują się większą dynamiką i zwrotnością niż pojazdy czterokołowe. Musimy zatem zwiększyć swoją uwagę i ostrożność podczas ruszania, czy manewrowania skuterem, by nie stracić równowagi. Przed podróżą sprawdźmy hamulce, zapoznajmy się ze sposobem reagowania i prowadzenia. Dodatkowo musimy zwrócić uwagę na innych kierowców. Nie wystarczy, że będziemy jechać zgodnie z przepisami. Wiele wypadków na drogach powstaje z winy kierowców samochodów, którzy wpadają w kolizje z motorem.

Podstawowy strój dla każdego kierowcy skutera

Niezależnie od tego jaką odległość planujemy pokonać i jaką prędkość chcemy rozwijać na naszym skuterze, nie możemy zapomnieć o odpowiednim stroju. Podstawowym wyposażeniem motoru jest kask (sprawdź: https://www.rooader.pl/kaski-i-odziez/strona-1/). Jeśli nie chcemy wydawać na niego fortuny, wystarczy najprostszy kask, kupiony w sklepach sportowych, czy na Allegro. Dodatkowy komfort jazdy zapewnią nam rękawice. Dzięki nim będziemy pewniej trzymać kierownicę i sprawniej manewrować manetkami. Można również zainwestować w odpowiednio wzmacnianą na łokciach kurtkę, buty z płaską powierzchnią i kamizelkę odblaskową. Warto też dodatkowo zakupić kamerę na kask, która będzie rejestrować przebieg naszej trasy oraz obowiązkowe zabezpieczenia antykradzieżowe. Przed wyruszeniem w trasę warto sprawdzić również czy sprawne jest światło mijania, które umiejscowione jest z przodu, a także zamocowane z tyłu światło pozycyjne. Co pewien czas należy zweryfikować również poprawność działania hamulca oraz czy posiadamy obowiązkowe lusterko wsteczne.

Jazda skuterem to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Jedni korzystają z niego ze względów ekonomicznych, dojeżdżając nim do pracy, inni jeżdżą dla przyjemności i frajdy. Skuter to synonim wolności i niezależności. Ryzyko wypadków jednak jest bardzo duże. Wybierając ten środek transportu musimy więc zachować wszelkie możliwe środki ostrożności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *