Mogę się założyć o duże pieniądze, że wielu z czytających to kierowców nie ma pojęcia, czym jest i do czego jest wykorzystywany w samochodzie czujnik Halla. Zapewne nawet o nim nie słyszeli. Choć sam czujnik może i jest niepozorny, jednak jego zastosowanie w pojazdach jest nadal bardzo szerokie i niezwykle ważne.
Co to takiego?
Nazwa czujnika Halla została zaczerpnięta od efektu Halla, a tym samym od nazwiska jego odkrywcy. Amerykański fizyk Edwin Hall odkrył w 1879 roku efekt oparty na występowaniu różnic potencjałów w przewodniku, przez który w określonej chwili przepływa prąd elektryczny. Czujnik Halla (https://www.ucando.pl/k/czujniki-halla/U1109) przez wielu jest uważany za element o niewielkim znaczeniu dla sprawnego działania samochodu. To oczywiste przekłamanie. Czujnik Halla, nazywany również czujnikiem hallotronowym, jest stosowany w wielu układach sterowania współczesnego samochodu, a jego podstawowym zadaniem jest pomiar pola magnetycznego, a dokładniej rzecz ujmując jego natężenia.
Pierwsze czujniki
Czujniki wykorzystujące efekt Halla po raz pierwszy został użyty jako element wyzwalający impuls zapłonowy w samochodowym układzie zapłonowym. W tym rozwiązaniu przerywacz zastąpiono przesłoną z oknami na wałku rozdzielacza, która, wykorzystując ruch wirowy, przecinała linie pola magnetycznego oddziałującego na czujnik Halla. Pojawienie się tzw. okna pomiędzy magnesami sprawia, że wytwarzane jest napięcie Halla, a gdy w tym samym miejscu pojawi się przesłona, napięcie oscyluje w granicach zera. W tym rozwiązaniu liczba okien jest równa ilości cylindrów w jednostce napędowej, a zapłon następuje w momencie pojawienia się napięcia Halla.
Współcześnie
W dzisiejszej motoryzacji czujniki Halla stosowane są jako elementy pomiarowe położenia oraz prędkości obrotowej wału korbowego, a także wału rozrządu. Służą one również w systemach ABS oraz innych układach pokrewnych do pomiaru prędkości obrotowej kół. Czujniki hallotronowe, w przeciwieństwie do elementów indukcyjnych, umożliwiają dokonanie pomiaru prędkości obrotowej praktycznie od zera. Czujniki Halla są również uodpornione na wielkość szczeliny powietrznej pomiędzy czujnikiem a wirnikiem. W systemie ABS są w stanie rozpoznać kierunek prędkości obrotowej koła, co przydaje się m.in. w rozwiązaniach ułatwiających ruszanie pod górę, jak np. system Hill Holder.
Czujniki Halla dostępne w sklepie Ucando.pl to świetnej jakości elementy odgrywające niezwykle ważną rolę w rozmaitych systemach samochodowych. Nie wolno również zapominać o ich zastosowaniu do pomiaru kąta otwarcia przepustnicy, kąta pochylenia wzdłużnego samochodu w systemie regulacji położenia reflektorów, pomiaru położenia pedału gazu, kąta obrotu kierownicy, poziomu otwarcia szyb czy też natężenia prądu oraz przyspieszenia pojazdu. Wszechstronność zastosowania czujników Halla jest zatem naprawdę zadziwiająca.
Przyznaję się, że nie słyszałem o tym czujniku i nie wiedziałem, że pełni tak ważną funkcję. Niby czujnik to tylko przewód pomiarowy połączony z płytą główną, a jak się coś zepsuje to nie dość, że nie wiadomo, który czujnik się zepsuł, to jeszcze nie sposób dojść, co z czujnikiem jest nie tak. Dzięki za kolejną dawkę wiedzy.
heh tez go nieznalem a uzywalem oczywiscie dzięki wielkie za ciekawy artykul warto tutaj zagladac pozdrowienia