Czujnik Halla, którego nikt nie zna, a każdy używa

Mogę się założyć o duże pieniądze, że wielu z czytających to kierowców nie ma pojęcia, czym jest i do czego jest wykorzystywany w samochodzie czujnik Halla. Zapewne nawet o nim nie słyszeli. Choć sam czujnik może i jest niepozorny, jednak jego zastosowanie w pojazdach jest nadal bardzo szerokie i niezwykle ważne.

Co to takiego?

Nazwa czujnika Halla została zaczerpnięta od efektu Halla, a tym samym od nazwiska jego odkrywcy. Amerykański fizyk Edwin Hall odkrył w 1879 roku efekt oparty na występowaniu różnic potencjałów w przewodniku, przez który w określonej chwili przepływa prąd elektryczny. Czujnik Halla (https://www.ucando.pl/k/czujniki-halla/U1109) przez wielu jest uważany za element o niewielkim znaczeniu dla sprawnego działania samochodu. To oczywiste przekłamanie. Czujnik Halla, nazywany również czujnikiem hallotronowym, jest stosowany w wielu układach sterowania współczesnego samochodu, a jego podstawowym zadaniem jest pomiar pola magnetycznego, a dokładniej rzecz ujmując jego natężenia.

Pierwsze czujniki

Czujniki wykorzystujące efekt Halla po raz pierwszy został użyty jako element wyzwalający impuls zapłonowy w samochodowym układzie zapłonowym. W tym rozwiązaniu przerywacz zastąpiono przesłoną z oknami na wałku rozdzielacza, która, wykorzystując ruch wirowy, przecinała linie pola magnetycznego oddziałującego na czujnik Halla. Pojawienie się tzw. okna pomiędzy magnesami sprawia, że wytwarzane jest napięcie Halla, a gdy w tym samym miejscu pojawi się przesłona, napięcie oscyluje w granicach zera. W tym rozwiązaniu liczba okien jest równa ilości cylindrów w jednostce napędowej, a zapłon następuje w momencie pojawienia się napięcia Halla.

Współcześnie

W dzisiejszej motoryzacji czujniki Halla stosowane są jako elementy pomiarowe położenia oraz prędkości obrotowej wału korbowego, a także wału rozrządu. Służą one również w systemach ABS oraz innych układach pokrewnych do pomiaru prędkości obrotowej kół. Czujniki hallotronowe, w przeciwieństwie do elementów indukcyjnych, umożliwiają dokonanie pomiaru prędkości obrotowej praktycznie od zera. Czujniki Halla są również uodpornione na wielkość szczeliny powietrznej pomiędzy czujnikiem a wirnikiem. W systemie ABS są w stanie rozpoznać kierunek prędkości obrotowej koła, co przydaje się m.in. w rozwiązaniach ułatwiających ruszanie pod górę, jak np. system Hill Holder.

Czujniki Halla dostępne w sklepie Ucando.pl to świetnej jakości elementy odgrywające niezwykle ważną rolę w rozmaitych systemach samochodowych. Nie wolno również zapominać o ich zastosowaniu do pomiaru kąta otwarcia przepustnicy, kąta pochylenia wzdłużnego samochodu w systemie regulacji położenia reflektorów, pomiaru położenia pedału gazu, kąta obrotu kierownicy, poziomu otwarcia szyb czy też natężenia prądu oraz przyspieszenia pojazdu. Wszechstronność zastosowania czujników Halla jest zatem naprawdę zadziwiająca.

2 thoughts on “Czujnik Halla, którego nikt nie zna, a każdy używa

  1. Przyznaję się, że nie słyszałem o tym czujniku i nie wiedziałem, że pełni tak ważną funkcję. Niby czujnik to tylko przewód pomiarowy połączony z płytą główną, a jak się coś zepsuje to nie dość, że nie wiadomo, który czujnik się zepsuł, to jeszcze nie sposób dojść, co z czujnikiem jest nie tak. Dzięki za kolejną dawkę wiedzy.

  2. heh tez go nieznalem a uzywalem oczywiscie dzięki wielkie za ciekawy artykul warto tutaj zagladac pozdrowienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *