Częstym błędem, jaki popełniają właściciele samochodów przy ich naprawie, jest wybór możliwie jak najtańszych części zamiennych. Co prawda pozwala to na obniżenie kosztów usunięcia usterki czy większej awarii, ale tanie części samochodowe mogą się szybko zużyć. Warto wiedzieć, co kupujemy i jaką jakość mają owe podzespoły. Jak to sprawdzić?
Rynek części zamiennych w Polsce
W Polsce części zamienne muszą być oznaczone w taki sposób, aby była możliwość rozpoznania, czy są one zgodne z normami jakościowymi. Mogą posiadać oznaczenia katalogowe, wśród których jedną z wartości jest właśnie jakość. Najczęściej producenci wykorzystują symbole wskazane w jednolitym Systemie Informowania o Jakości Części, który został przedstawiony przez Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych. Warto też wiedzieć, że system ten, zgodnie z pierwszym rozporządzeniem GVO, wprowadził pojęcie tego, czym są części oryginalne, części porównywalnej jakości oraz zamienniki.
Sprawdźmy, jakie symbole oznaczają jakość części samochodowych dostępnych w sklepach z asortymentem motoryzacyjnym, takich jak sklep https://www.autoplaza.com.pl/, gdzie można nabyć części samochodowe Ford.
Symbole umieszczane na częściach
Niezależnie od tego, do jakiego auta będą to części samochodowe: Forda, Audi, BMW czy innych, powinny mieć symbole katalogowe. Pomagają one klientowi w rozpoznaniu, jakiego rodzaju jest to część. Na częściach oryginalnych powinniśmy znaleźć oznaczenia: O, OE lub Q. Oznaczenie O mówi o tym, że mamy do czynienia z podzespołem, np. świecą, który sygnowany jest logo producenta pojazdu, ale powstał u zewnętrznego producenta.
Jeśli na produkcie znajduje się symbol P, należy go interpretować jako część zamienną o porównywalnej jakości z częścią oryginalną. Technologia produkcji i materiały wykorzystane do jej wytworzenia mogą być inne, ale, zgodnie z rozporządzeniem Komisji Europejskiej, element ten powinien odpowiadać częściom oryginalnym pod względem jakości.
Ostatnim oznaczeniem jest kategoria Z części zamiennych. To zamienniki, które nie mają zaświadczeń o stopniu jakości względem części oryginalnej, ale powinny mieć homologację, która jest niezbędna w przypadku części mających wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego.