Gdzie najlepiej kupować używane samochody?

Na rynku wtórnym samochód można kupić za znacznie niższą cenę. Duża część polskich kierowców wybiera taką właśnie opcję, mimo że wiąże się ona z dość dużym ryzykiem. Można jednak to ryzyko zminimalizować ostrożnie wybierając sprzedawcę i dokładnie sprawdzając upatrzone auto.

Zakup tylko po oględzinach

Raczej mało który kierowca zdecyduje się na zakup w ciemno, niemniej całkiem sporo osób ogląda używane samochody tylko pobieżnie, w pełni ufając temu, co mówi sprzedawca. Zakup samochodu, nawet używanego, to na tyle istotny wydatek, że przed sfinalizowaniem transakcji warto mieć co do swojego zakupu sto procent pewności. Popularną usługą staje się zlecenie przeglądu technicznego firmom zewnętrznym, co pozwala wykryć ukryte wady oraz ocenić, jak w niedalekiej przyszłości dany egzemplarz może sprawiać problemy. Dobrym miejscem na zakup używanego auta jest także salon. Ford oraz inne duże marki często wstawiają do salonów także pojazdy używane, a do tego dealer może jeszcze udzielić gwarancji.

Czy tylko cena powinna mieć znaczenie?

Używany samochód można kupić już za kilka tysięcy, ale trzeba pamiętać, że auto przez niemal cały okres eksploatacji generuje wydatki. Kupując używany pojazd warto zwrócić uwagę na dostępność serwisu oraz części zamiennych – samochody należy regularnie poddawać przeglądom, a mało popularne marki czy „egzotyczne” modele będą pod tym względem bardzo problematyczne. W opinii klientów salonu Autoplaza lepiej stawiać na dobrze znane modele, jak Ford Mondeo, które nawet przy poważniejszej usterce da się łatwo naprawić. Generalnie najbezpieczniej jest kupować używane auta, które wcześniej miały tylko jednego właściciela, co pozwala szybko prześledzić pełną historię pojazdu. Sprzedający nie powinien też robić problemu z jazdą próbną ani odmawiać wglądu w dokumentację auta. Dobrym źródłem informacji są także portale motoryzacyjne oraz prasa branżowa, skąd można się dowiedzieć, jak oceniane są dane wersje napędowe, z jakimi trudnościami najczęściej borykają się inni właściciele, ile auto traci z czasem na swojej wartości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *