Jeszcze jakiś czas temu posiadanie samochodu z napędem hybrydowym kojarzyło się z osobami bardzo zamożnymi oraz ekscentrykami, którym wyjątkowo zależy na ekologii. Samochód z tym napędem łączy moc tradycyjnego silnika spalinowego z silnikiem elektrycznym. Głównym zadaniem takiej konstrukcji jest znaczne zmniejszenie zużycia paliwa i emisji spalin.
Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem, że obecne czasy to doskonały moment, aby poważnie zastanowić się nad dołączeniem do klubu właścicieli tych przyjaznych dla środowiska, proekologicznych pojazdów. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie względy decydują o rosnącej popularności hybryd.
Duża wygoda
Samochody z napędem hybrydowym poruszają się tak samo płynnie jak tradycyjne. Co prawda
w ich przypadku przyspieszenie jest mniejsze, lecz to naprawdę niezauważalna różnica. Tym, co wyróżnia pojazdy hybrydowe, jest bardzo cicha jazda. Jest to na tyle istotne, że niekiedy można pomyśleć, że silnik nie pracuje. Trzeba przyznać, że to bardzo komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku dłuższych tras lub stania w korku.
Idealna dla rodziny
Na rynku można znaleźć dużo samochodów z napędem hybrydowym idealnie nadających się dla rodziny. To gwarancja nie tylko dużej oszczędności paliwa, ale także wielu wygodnych i praktycznych funkcji. Wszystko to sprawia, że hybryda może być idealnym autem rodzinnym.
Ochrona środowiska
Powszechnie wiadomo, że auta hybrydowe emitują znacznie mniej zanieczyszczeń niż samochody z klasycznym napędem spalinowym. Mniejsze samochody hybrydowe emitują przeciętnie 10% mniej zanieczyszczeń niż spalinowe odpowiedniki. Z kolei w przypadku większych, średniej wielkości aut (na przykład SUV) , różnica może wynosić od kilkunastu do nawet 20%.
Jeżeli zależy Ci na zmienianiu świata na lepsze (poprzez dołożenie swojego indywidualnego wysiłku), tak aby zostawić planetę w dobrym stanie dla kolejnych pokoleń, wybór samochodu z napędem hybrydowym będzie idealnym sposobem, aby wdrożyć swoje ideały w życie.
Poczucie przynależności
Wartym wspomnienia argumentem przemawiającym za wyborem hybrydy jest ciekawe poczucie przynależności do grona szczęśliwych posiadaczy tego nowoczesnego pojazdu, zwłaszcza
w przypadku miłośników nowych technologii i ekologii. Tematy związane z hybrydą mogą być interesującym początkiem rozmowy w wielu różnych sytuacjach.
Jakie są rodzaje napędu hybrydowego?
- szeregowy: silnik spalinowy pracuje w optymalnym przedziale obrotów, dzięki czemu napędza generator prądu; energia z generatora jest następnie dostarczana do silnika napędowego, a nadwyżki energii przekazane do akumulatorów; w razie konieczności silnik elektryczny może wykorzystywać energię, która zgromadziła się w akumulatorach,
- równoległy: silnik spalinowy jest mechanicznie połączony z kołami; kiedy wymagana jest duża moc, silnik elektryczny i spalinowy mogą pracować jednocześnie,
- szeregowo–równoległe: połączenie równoległego oraz szeregowego układu; silnik spalinowy napędza zarówno prądnice, jak i koła.
Podsumowanie
Auta hybrydowe są obecnie świetną alternatywą dla tradycyjnych samochodów z napędem spalinowym. Ma to duże znaczenie, ponieważ kwestie ochrony środowiska są obecnie jednym z kluczowych tematów debaty publicznej.