Czy warto wykupić OC w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych?

Właściciele samochodów z roku na rok płacą coraz wyższe składki na ubezpieczenie OC, niezależnie od tego, jak bardzo bezpieczna i bezkolizyjna jest ich jazda. Jest to szczególnie irytujące dla doświadczonych kierowców, którzy nie mają na koncie ani jednej stłuczki, z auta korzystają sporadycznie, a mimo to muszą płacić nieproporcjonalnie wysoką składkę. Czy jest jakieś wyjście, które pozwalałoby zauważalnie obniżyć koszty OC? Okazuje się, że owszem. Wystarczy zrezygnować z oferty komercyjnego ubezpieczyciela na rzecz polisy w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych.

Tanie ubezpieczenie samochodu w TUW-ach. Na czym polega?

Towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych są w Polsce obecne od lat. Dlaczego więc tak mało się o nich mówi – zwłaszcza w radiu i tv? Odpowiedź na to pytanie jest zaskakująco prosta: TUW-y, w odróżnieniu od tradycyjnych ubezpieczycieli, nie są nastawione na działalność komercyjną. W związku z tym nie dysponują ogromnym budżetem reklamowym, a informacja o nich rozprzestrzenia się w większości pocztą pantoflową. Jeden zadowolony posiadacz ubezpieczenia OC poleca je drugiemu kierowcy, wyznającemu podobną filozofię jazdy. Zasady działania i cała struktura towarzystw ubezpieczeń wzajemnych jest zupełnie inna niż w klasycznych zakładach ubezpieczeniowych. W TUW-ach właściciel polisy OC nie jest po prostu klientem – jest udziałowcem. Wykupienie ubezpieczenia OC jest jednoznaczne z zostaniem członkiem towarzystwa i realnym wpływem na sposób jego działania, a także na wysokość płaconej składki, która jest uzależniona od bezkolizyjnej jazdy.

Tajemnica niskich składek w towarzystwach ubezpieczeń wzajemnych, takich jak tuz.pl, jest związana z dwoma czynnikami. Po pierwsze z niskimi kosztami prowadzonej działalności – TUW-y nie potrzebują ogromnych siedzib w centrach miast i drogich kampanii informacyjnych. Po drugie – zrzeszają one kierowców o podobnym stylu i kulturze jazdy, którzy mogą się poszczycić długoletnim i bezwypadkowym doświadczeniem w kierowaniu autem. Dzięki temu polisa OC może być tu tańsza niż w komercyjnej ubezpieczalni, która ma bardzo szeroki profil klientów i oczywistym jest, że koszty wypłacanych świadczeń musi rozłożyć na wszystkich właścicieli polis.

Ubezpieczenia OC w TUW-ach – dla kogo?

Ubezpieczenie samochodu w tuz.pl jest najlepszą opcją dla kierowców, którzy:

  • cechują się doskonałą znajomością przepisów drogowych
  • stosują się do przepisów ruchu drogowego, nie przekraczają dozwolonej prędkości
  • prowadzą auto sporadycznie, na dobrze sobie znanych trasach
  • unikają brawury na drodze
  • od wielu lat nie mieli kolizji drogowej

Kierowca, który spełnia te kryteria, zwykle nie może liczyć na szczególną wyrozumiałość u komercyjnego ubezpieczyciela – jego polisa OC nie będzie wiele tańsza niż w przypadku kierowcy, który nie dochowuje należytej staranności w prowadzeniu pojazdów. W takim przypadku ubezpieczenie samochodu w towarzystwie ubezpieczeń wzajemnych jest wręcz idealną opcją, bo pozwala znacząco obniżyć koszt polisy.

Co ciekawe, w wielu TUW-ach zdarza się, że zgromadzone środki ze składek OC są wyższe niż suma wypłaconych odszkodowań. Pieniądze te w żadnym razie nie przepadają – właściciele polis (udziałowcy) mogą zdecydować, na co zostanie przeznaczona ta nadwyżka. Może ona na przykład zostać wykorzystana do pomniejszenia składek OC na przyszły rok.

Ubezpieczenie online – wygodny sposób wykupienia polisy OC

Właściciele pojazdów z małych miasteczek i wiosek nie muszą szukać najbliższej siedziby TUW-u w swojej okolicy. Tuz.pl oferuje także ubezpieczenie online, dzięki czemu polisę OC można wykupić bez wychodzenia z domu. Na stronie dostępny jest bardzo wygodny i intuicyjny kalkulator OC, który ułatwia oszacowanie wysokości składki i podjęcie ostatecznej decyzji. Dobrą opcją jest również kontakt telefoniczny z konsultantem towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, który udzieli odpowiedzi na ewentualne pytania i pomoże dobrać ubezpieczenie samochodu lub dowolną inną polisę dopasowaną do potrzeb. Jest to bardzo duże udogodnienie – zwłaszcza dla tych kierowców, którzy nie czują się pewnie podczas dokonywania formalności przez Internet.

Dołączenie do tuz.pl daje zatem cały szereg korzyści, począwszy od niższej składki OC, na profesjonalnej obsłudze skończywszy. Warto również dodać, że towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych oferują nie tylko ubezpieczenie samochodu, ale również szereg dodatkowych świadczeń. W tuz.pl można zatem ubezpieczyć dom lub mieszkanie, a także wykupić NNW dla dziecka. Korzystne i przede wszystkim przejrzyste warunki umów w TUW-ach powodują, że swoje bezpieczeństwo powierza im coraz większe grono Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *