3 porady, które warto usłyszeć przed zakupem roweru górskiego

Rowery górskie od dawna cieszą się dużą popularnością. Producenci oferują różne ich modele. To sprawia, że wybór tego konkretnego często nie jest wcale taki łatwy, jak mogłoby to się wydawać. Tymczasem rower górski nigdy nie może być wybierany przypadkowo. Ważne jest, aby był właściwie dopasowany do użytkownika oraz do swojego przeznaczenia. Warto zatem zapoznać się z trzema poradami, które mogą pomóc w wyborze idealnego modelu.

Rama roweru MTB musi być dopasowana do jego przeznaczenia

Jak wspomniano, na rynku dostępne są różne modele rowerów górskich. Jednym z elementów, który je różni jest rama. Ta zawsze dostosowana powinna być do przeznaczenia jednośladu. Innymi słowy, rama roweru dopasowana powinna być do rodzaju nawierzchni, po której zamierza się najczęściej jeździć. Osoby preferujące dynamiczną jazdę w trudnych warunkach postawić powinny na ramę o mocnym kącie. Ważne jest również w taki przypadku, aby wybrały rower z siodełkiem o niskim osadzeniu. Jazda w trudnych warunkach wymaga także, aby skok amortyzatorów był dość duży. Z kolei Ci rowerzyści, którzy preferują bardziej jazdę w warunkach umiarkowanych, wybrać powinni rower górski z ramą, którą cechuje prosta geometria. W takim przypadku można również wybrać rower z tylnym amortyzatorem, który sprawia, że jazda jest wygodniejsza.

rower-mtb

Rower górski musi być dopasowany do wzrostu użytkownika

Przy wyborze roweru górskiego pamiętać trzeba również o tym, aby był od dopasowany do wzrostu rowerzysty. Zasada ta obowiązuje niezależnie od tego, czy preferuje się rowery górskie, rowery miejskie, czy jakiekolwiek inne. Rower zawsze musi być dopasowany do wzrostu. Dlatego uwagę zwrócić należy na rozmiar kół. Osoby o niskim wzroście wybrać powinny koła o rozmiarze 26-cali. Natomiast dla osób o wyższym wzroście lepszym rozwiązaniem będzie rower górski MTB z kołami o rozmiarze 29-cali. Oczywiście niższe osoby również mogą jeździć na wyższym rowerze. Trzeba jednak wówczas pamiętać, że taka jazda może nie być do końca komfortowa. Koła w rozmiarze 26-cali mają swoje zalety. Zapewniają lepszą zwrotność i dynamikę podczas jazdy. Jeśli chodzi o większe koła, to te zapewniają wyższą prędkość na zjazdach i podjazdach. Dodatkowo koła 29-calowe zapewniają łatwiejsze pokonywanie trudnego terenu.

rower-mtb

Kupując rower górski, konieczne zwróć uwagę na rodzaj hamulców

Rower górski przeznaczony jest do jazdy w trudniejszym terenie. Dlatego tak ważne jest zapewnienie sobie wysokiego poziomu bezpieczeństwa. Kluczową rolę w tym kontekście odgrywają hamulce. Dostępne na rynku rowery górskie wyposażone są w różne rodzaje hamulców. Wymienić można tu dość popularne hamulce v-brake. Są wytrzymałe, ale ich wadą jest fakt, że nie do końca sprawdzają się podczas jazdy w trudnym terenie. Innym rozwiązaniem są hamulce hydrauliczne. Są co prawda droższe, jednak znacznie lepiej sprawdzają się w przypadku dynamicznej jazdy w trudnych górskich warunkach. To dobry wybór dla tych rowerzystów, którzy preferują bardziej ekstremalną jazdę. Wspomnieć można jeszcze o hamulcach tarczowych, których zaletą jest duża odporność na warunki atmosferyczne.

Decydując się na zakup roweru górskiego, pamiętać trzeba o trzech rzeczach. Rama roweru musi być dopasowana do jego przeznaczenia. Rower dobrać należy do swojego wzrostu. Niezwykle ważna jest jakość hamulców. Warto o tych zasadach pamiętać. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o rozwiązaniu, które polecić można osobom, lubiącym dłuższe wycieczki rowerowe, ale niekoniecznie takie, które będą dość męczące. W tym przypadku dobrym wyborem będzie górski rower elektryczny. Jazda na nim jest wygodna i mniej męcząca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *