Światła pozycyjne a postojowe – czym się różnią?

W każdym samochodzie osobowym jest kilka rodzajów świateł. Poza tymi drogowymi i mijania, do dyspozycji mamy też światła postojowe oraz pozycyjne. Jaka jest różnica pomiędzy nimi? Kiedy można je włączyć?

Światła pozycyjne

Światła pozycyjne wykorzystywane są do pokazywania innym uczestnikom ruchu drogowego, jaka jest pozycja naszego auta. Według przepisów prawa każdy samochód powinien być wyposażony w 2 lampy pozycyjne przednie, które emitują światło o białej barwie, jak i dwie lampy pozycyjne tylne, emitujące światło o barwie czerwonej. Światła pozycyjne używane są m.in. w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas postoju awaryjnego i holowania pojazdu w warunkach niedostatecznej widoczności.

Światła postojowe

Światła postojowe włącza się na czas dłuższego postoju samochodu oraz w sytuacji, gdy widoczność na drodze nie jest zbyt dobra. Jak wynika z przepisów, dozwolone jest włączenie świateł postojowych tylko z jednej strony auta, czyli od strony osi środkowej jezdni. Jednak można to zrobić tylko wtedy, gdy poruszamy się samochodem bez przyczepy lub pojazdem, których szerokość wynosi maksymalnie 2 m, a długość 6 m. W odpowiedniej sytuacji i warunkach światła postojowe można zastąpić tymi pozycyjnymi, ale nigdy odwrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *