Współpraca ze skupem aut to współcześnie jedna z najczęściej wybieranych form sprzedaży używanych samochodów. Na takie usługi decyduje się coraz więcej osób, chcących szybko i bez większych przeszkód pozbyć się swojego wysłużonego pojazdu. Jak w praktyce wygląda taka transakcja? Jakich formalności trzeba dopełnić i które dokumenty przygotować?
Jak działa skup samochodów używanych?
Skupy samochodów osobowych działają na bardzo prostych zasadach, co leży u źródła ich sukcesywnie rosnącej popularności. Aby je poznać, warto odwiedzić stronę auto-skup24.pl, należącą do jednego z najczęściej wybieranych skupów aut, działających na terenie Gdańska. To właśnie tutaj, przy zachowaniu absolutnego minimum formalności, sprzedać można motocykl, samochód osobowy czy dostawczy i to nie tylko sprawny, ale również powypadkowy i uszkodzony. Pojazdy, które nie mogą wyjechać na drogę, transportowane są przy pomocy lawety, a gotówka wypłacana jest do ręki właściciela, tuż po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży.
Sprzedaż samochodu do skupu – jakie dokumenty przygotować?
Jak już zostało wspomniane, auto skupy działają na bardzo prostych zasadach, dzięki czemu sprzedaż samochodu właśnie w tym miejscu nie jest skomplikowanym przedsięwzięciem. Aby jednak zakończyło się ono sukcesem, warto przygotować odpowiednie dokumenty. Na ich liście nie może zabraknąć:
- Dowodu rejestracyjnego lub kopii z urzędu
- Karty pojazdu
- Umów pośrednich, jeśli były zawarte
Takie dokumenty należy zabrać ze sobą już na pierwszą wizytę w skupie. Warto wiedzieć bowiem, że akceptacja oferty, powstałej na bazie wyceny, dokonywanej przez fachowca, rozpoczyna proces błyskawicznej sprzedaży, kończący się podpisaniem umowy i wypłatą gotówki do ręki właściciela.
Jakich formalności trzeba dopełnić, sprzedając auto do skupu aut?
Aby sfinalizować proces sprzedaży-kupna samochodu, należy dopełnić kilku istotnych formalności. Te zostały jednak ograniczone do minimum, co znacząco rzutuje na tempo całego procesu. Sprzedając samochód do skupu, należy więc okazać dokument tożsamości w postaci dowodu osobistego. Mowa tutaj nie tylko o właścicielu auta, ale również o wszystkich współwłaścicielach, których nazwiska wymienione zostały w dokumentach. Ich obecność zastąpić może notarialna zgoda na sprzedaż. Takie pełnomocnictwo powinna posiadać również osoba, zawierająca transakcję, która nie jest prawnym właścicielem samochodu. Ostatecznie do skupu warto zabrać również potwierdzenie opłacenia obowiązkowej składki OC, choć niektóre placówki skupują także pojazdy bez ważnego OC czy przeglądu technicznego.
A co z samochodem firmowym?
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy przedmiotem sprzedaży będzie auto firmowe. W tym przypadku, oprócz wymienionych wcześniej dokumentów, należy przygotować również:
- dokumenty potwierdzające uprawnienia danej osoby do sprzedaży samochodu,
- dokumenty poświadczające wykupienie samochodu z leasingu, jeśli pojazd zakupiony był na podstawie takiej właśnie umowy.
Co ważne, w trakcie sprzedaży samochodu firmowego, płatność przyjmuje formę bezgotówkową, co oznacza, że pieniądze nie zostają wypłacone do ręki tak, jak ma to miejsce przy sprzedaży prywatnego pojazdu. Tutaj wystawiana jest również faktura, poświadczająca dokonanie transakcji.