Jak znaleźć uczciwy skup aut? Wskazówki i ostrzeżenia

Sprzedaż auta do skupu to coraz częściej spotykany sposób jego zbycia. Warto jednak wiedzieć, że niektórzy handlujący samochodami przedsiębiorcy stosują nieuczciwe triki, mające ułatwić im zadanie i zwiększyć zyski. Jak więc znaleźć rzetelną firmę z tej branży? W naszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Omówimy również kwestie, na które warto zwrócić szczególną uwagę przy sprawdzaniu wiarygodności skupu.

Jak sprawdzić, czy skup aut prowadzi legalną działalność?

Naszym pierwszym krokiem powinno być upewnienie się, że mamy do czynienia z legalnie działającą firmą. W tym celu należy:

  • Uzyskać dane skupu. Zwykle nie stanowi to problemu — przedsiębiorcy umieszczają je w swoich witrynach internetowych. Świetny przykład można zobaczyć na stronie zasada24.pl, którą prowadzi znany skup samochodów w Poznaniu: w widocznym miejscu znajdziemy tam zakładkę kontakt, a w niej — między innymi — imię i nazwisko właściciela oraz adres prowadzonej działalności.
  • Wpisać pozyskane w ten sposób informacje do internetowego serwisu CEIDG (w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej) lub KRS (jeżeli mamy do czynienia ze spółką prawa handlowego).
  • Sprawdzić, czy firma jest zarejestrowana i nie zawiesiła działalności (przy okazji zobaczymy też, od kiedy jest ona prowadzona).

Nieco więcej zachodu kosztować będzie zweryfikowanie podmiotu, który nie ma własnej witryny — w tym wypadku należy poprosić o dane osobę, która się z nami kontaktuje. Swoją drogą warto zastanowić się, czy w ogóle zaczynać rozmowy z takim przedsiębiorstwem — obecnie założenie strony www nie jest specjalnie kosztowne, a firma, która jej nie posiada, nie budzi zaufania.

Jak sprawdzić opinie o skupie aut?

Warto również sprawdzić, jaką opinię o danym skupie samochodów mają jego poprzedni klienci. Informacje na ten temat można znaleźć:

  • w wynikach wyszukiwania;
  • w wizytówkach przedsiębiorstw, dostępnych z poziomu map Google;
  • na forach poświęconych tematyce motoryzacyjnej.

Krok ten pozwoli wyeliminować z grona potencjalnych kontrahentów te skupy, które w przeszłości zawiodły zaufanie innych właścicieli aut.

Czy skupy samochodów pobierają opłaty?

Na rynku skupów aut panuje spora konkurencja, dlatego też przedsiębiorstwa te wykonują wszystkie praktycznie działania bezpłatnie. Dotyczy to w szczególności:

  • dojazdu przedstawiciela firmy na miejsce oględzin;
  • wyceny auta;
  • transportu nabytego pojazdu.

Jeżeli skup, z którym rozmawiamy, usiłuje pobrać za wspomniane czynności jakiekolwiek opłaty — nie warto kontynuować negocjacji.

Jaki skup aut jest najlepszy w Poznaniu?

Jakie dokumenty powinien mieć przedstawiciel skupu?

Kolejną kwestią jest dokładne sprawdzenie dokumentów osoby, która nabywa w imieniu skupu nasz samochód — muszą one należeć do niej. Nie wolno też ufać przedstawicielom firm z tej branży, którzy przedstawiają dokument o trudnej do zweryfikowania autentyczności (na przykład zagraniczny paszport).

Jak rozpoznać nieuczciwe techniki negocjacyjne skupu aut?

Rzetelne skupy aut nie stosują nieuczciwych technik negocjacyjnych. Naszą czujność powinny wzbudzić więc:

  • próby wywierania presji psychicznej,
  • manipulowanie emocjami,
  • wprowadzanie w błąd w kwestii istotnych warunków umowy.

Nie warto prowadzić dalszych rozmów z firmami, które działają w ten sposób — wszak samochód to zwykle jedna z najcenniejszych rzeczy, jaką posiadamy, a jego zbycie powinno być starannie przemyślane. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy więc poprosić o czas do namysłu — uczciwy przedsiębiorca z tej branży nie powinien mieć z tym problemu (co najwyżej wskaże on datę, do której możemy zdecydować się na jego ofertę).

Jak wygląda umowa, którą podpisuje właściciel auta ze skupem?

Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest konstrukcja podpisywanej przez nas umowy. Warto dokładnie sprawdzić:

  • treść zapisów (te, które są dla nas niezrozumiałe, należy wyeliminować z dokumentu);
  • poprawność i kompletność wypełnienia rubryk (brak niektórych danych może utrudnić nam dokonanie zgłoszenia zbycia pojazdu);
  • informacje, dotyczące przekazywanego wyposażenia dodatkowego i dokumentów.

Dobrym pomysłem może być wcześniejsze poproszenie o przesłanie wzoru umowy i jej dokładne przeanalizowanie — uczciwe skupy aut nie powinny mieć problemu z dostarczeniem takiego dokumentu. Co istotne — nie należy podpisywać tzw. umowy połówkowej (wypełnionej in blanco przez osobę, która nie jest fizycznie obecna w miejscu zawierania transakcji). Grozi to poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *