Umiejętność jazdy samochodem to wielkie udogodnienie dla ludzi, jako że pozwala przemieszczać się w dowolne miejsce bez specjalnych problemów. Nauka na kursie na prawo jazdy obejmuje różne zagadnienia, w tym również umiejętność zachowania się w sytuacjach nietypowych, np. przy torach kolejowych przeznaczonych dla pociągów czy tramwajów w mieście. Jak należy się zachować przed przejazdem kolejowym, i o czym należy pamiętać?
Ostrożność i zdrowy rozsądek
W przypadku torów kolejowych w miastach, najczęściej poruszają się nimi tramwaje i kolejki, a ruch regulowany jest przez sygnalizację świetlną i znaki. Warto jednak zwracać uwagę na innych uczestników ruchu drogowego, którzy niekiedy nie potrafią zachować się na drodze w przypadku pojawienia się tramwaju, i istnieje niebezpieczeństwo kolizji. Inaczej sprawy mają się w przypadku torów kolejowych nieco dalej od centrum, którymi poruszają się pociągi transportowe, towarowe czy przeznaczone dla przewozu ludzi. Wówczas szlaban opuszczony na dół sygnalizuje nadjeżdżanie pociągu. Nawet jeśli zdarzy się, że szlaban nie jest opuszczony, to przejeżdżając przez tory warto nieco zwolnić, i upewnić się, że możliwy jest bezpieczny przejazd.
Dzikie tory a bezpieczeństwo
W Polsce można również spotkać tzw. „dzikie tory” które teoretycznie są wyłączone z użytkowania, jednak może to okazać się pułapką. Przy takich torach również warto zwolnić i upewnić się o możliwości bezpiecznego przejazdu.