Czym jest technika PDR?

Chcesz poznać tajniki usuwania wgnieceń bez lakierowania? Może chcesz nabyć nowe umiejętności i przy okazji nowy fach? Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat techniki PDR i szkoleń

Technika kryjąca się pod akronimem PDR (z ang. Paintless Dent Repair, czyli w wolnym tłumaczeniu Nieinwazyjna Naprawa Uszkodzeń) polega na usuwaniu wgnieceń karoserii bez konieczności jej lakierowania. Efekt taki uzyskujemy przy wykorzystaniu specjalistycznych urządzeń i narzędzi, umożliwiających – najczęściej przy zastosowaniu odpowiednich ssawek – przywrócenie odkształconego elementu do pierwotnej postaci. Wzrost popularności tej techniki wpływa również na upowszechnianie się specjalistycznych usług związanych nie tylko z likwidacją szkód, ale obejmujących również szkolenia kursy PDR, umożliwiające zdobycie umiejętności pozwalających na podjęcie pracy w zawodzie technika PDR. Wspomniane już powyżej narzędzia do usuwania wgnieceń bez lakierowania obejmują przede wszystkim urządzenia wykorzystujące podciśnienie, pozwalające na „wyssanie” wgniecenia (jeżeli spełnia ono odpowiednie kryteria) oraz specjalistyczne lampy, pozwalające na kontrolowanie uzyskanego efektu. Są to m.in. młotki próżniowe, przyssawki, spottery mobilne, czy hotboxy.

Jakie przewagi ma PDR nad klasycznymi metodami oraz ile kosztuje?

Najbardziej oczywistą przewagą tego rozwiązania jest brak konieczności lakierowania naprawianych elementów. Takie rozwiązanie niesie bowiem ze sobą wiele niekorzystnych z punktu widzenia właściciela pojazdu konsekwencji – brak możliwości korzystania z pojazdu przez wiele dni, długi czas oczekiwania (w przypadku korzystania z usług renomowanych firm), wysokie koszty całego procesu (naprawa blacharska + lakierowanie) oraz potencjalne problemy przy ewentualnej odsprzedaży auta. Patologie polskiego rynku samochodów używanych powodują, że każda, nawet najmniejsza naprawa karoserii wzbudza podejrzliwość co do przeszłości pojazdu u osoby zainteresowanej jego kupnem.

Dużym atutem jest też cena samego zabiegu – usunięcie pojedynczego, niewielkiego wgniecenia może się zamknąć w kwocie 50 zł. W przypadku większej liczby szkód lub ich skomplikowania ceny będą z reguły oscylować w granicy 200-800 zł.

Szukasz stabilnej pracy? Zostać specjalistą PDR!

PDR jest nie tylko doskonałym sposobem na pozbycie się uszkodzeń karoserii, ale również interesującą profesją. Bez względu na to, czy dopiero rozpoczynasz swoją karierę zawodową, czy też zamierzasz się przebranżowić w poszukiwaniu ciekawej i atrakcyjnej finansowo pracy, powinieneś rozważyć podjęcie zatrudnienia jako technik nieinwazyjnego usuwania wgnieceń. W związku z szybkim wzrostem zainteresowania usługami tego typu masz szansę na zdobycie stabilnego, atrakcyjnego finansowo oraz perspektywicznego zawodu.

Zastanawiasz się jak postawić pierwsze kroki w tej branży? Konieczne jest zdobycie praktycznych umiejętności, które możliwe jest na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest praktyka w zakładzie blacharsko-lakierniczym. Jednak ta ścieżka z oczywistych przyczyn nie jest dostępna dla każdego. Dla osób, które nigdy wcześniej nie miały żadnego doświadczenia z naprawami blacharskimi lub lakierniczymi, pozostaje skorzystanie ze specjalistycznych szkoleń, oferowanych przez Urzędy Pracy lub wyspecjalizowane firmy. Z tych dwóch opcji racjonalniejsze, wbrew pozorom, wydaje się skorzystanie ze szkolenia kursy PDR z oferty komercyjnej.

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego szkolenia PDR?

Biorąc udział w profesjonalnym szkoleniu z zakresu techniki usuwania wgnieceń karoserii bez lakierowania, zyskujesz wiele korzyści, które pomogą Ci nie tylko w opanowaniu tej metody usuwania uszkodzeń, ale również przygotują do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Dzięki pracy w oparciu o najnowszą metodologię, a także wykorzystaniu narzędzi renomowanych firm, masz gwarancję zdobycia aktualnej wiedzy teoretycznej i praktycznej, którą wykorzystasz, prowadząc własną firmę lub pracując w specjalistycznym serwisie. Będzie ona również bezcenną bazą do systematycznego rozwijania własnych umiejętności, absolutnie niezbędnego dla świadczenia usług na najwyższym poziomie.

A co na szkoleniu?

W czasie szkolenia kursy PDR tajniki nowej profesji będziesz poznawać dwuetapowo. W pierwszej, wprowadzającej części szkolenia zapoznasz się z organizacją pracy na specjalnie przeznaczonym do likwidowania wgnieceń stanowisku oraz najczęściej wykorzystywanymi w jej czasie narzędziami i urządzeniami. Dowiesz się też jak poprawnie dobierać oświetlenie, a także oceniać i kwalifikować uszkodzenia oraz wybierać optymalną metodę naprawy (w tym szacować jej koszt).

Po opanowaniu podstawowego warsztatu kursanci zostają zaznajomieni z bardziej złożonymi zagadnieniami, umożliwiającymi wykonywanie napraw o większym stopniu skomplikowania. Należy do nich omówienie i praktyczne przećwiczenie likwidowania wgnieceń ostrych oraz podłużnych szkód związanych z gradobiciami, uszkodzeniami parkingowymi oraz rozległych wgnieceń będących wynikiem przetarć. Osoby szkolone dowiedzą się również jak w należyty sposób konserwować wykorzystywany sprzęt, wykorzystywać środki pomocnicze oraz radzić sobie w trudniejszych sytuacjach, np. z usuwaniem wgnieceń bardzo głębokich lub występujących na elementach aluminiowych.

Warto podkreślić, że większość renomowanych szkolenia kursy PDR tego typu oferuje nie tylko dostęp do zaplecza, najnowocześniejszych narzędzi oraz wykwalifikowanej kadry służącej pomocą w czasie szkolenia (a niekiedy również po jego zakończeniu, gdy samodzielnie stawiasz swoje pierwsze kroki w nowej pracy). Organizatorzy zapewniają również transport z miejsca zamieszkania do miejsca szkolenia, zakwaterowanie, wyżywienie oraz materiały dydaktyczne, ułatwiające utrwalanie świeżo zdobytych umiejętności i wiedzy.

Decydując się na skorzystanie z komercyjnego szkolenia, należy jednak zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Pierwszą z nich jest oczywiście doświadczenie i opinie o ośrodku, z usług którego zamierzamy skorzystać. Z racji wzrostu popularności tej metody coraz częściej szkolenia oferują podmioty bez odpowiedniego zaplecza i kwalifikacji. Dlatego przy wyborze nie warto kierować się wyłącznie ceną, gdyż pozorna oszczędność może skutkować tym, że niewiele wyniesiemy z samego kursu. Istotna jest też wielkość grup szkoleniowych – nie warto korzystać z ofert, w których jednocześnie szkoli się kilkanaście osób. Optymalne pod tym względem będą grupy 4-6 osobowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *