OE, OEM, OEQ czy AM? Jakie części zamienne wybrać?

Zamienniki auto części to nierzadko sposób na zmniejszenie kosztów naprawy bez rezygnowania z wysokiej jakości. Na co jednak zwrócić uwagę przy ich wyborze, by oszczędności nie okazały się źródłem dużych problemów i jeszcze większych wydatków?

Awaria samochodu nigdy nie jest miłym doświadczeniem. Poza stresem i przymusową przerwą w korzystaniu z auta, do najbardziej dotkliwych aspektów takiej sytuacji należą na pewno związane z nią wydatki. Koszty części zamiennych i naprawy nierzadko przekraczają tysiąc złotych, a mogą być dużo wyższe. Nic więc dziwnego, że większość kierowców szuka sposobów na to, by po awarii wydać jak najmniej. Jednym z nich jest wybór tańszych zamienników zamiast oryginalnych części.

Zamienniki oraz oryginalne auto części zgodnie z obowiązującą na terenie Unii Europejskiej dyrektywą GVO muszą być zaklasyfikowane do jednej z czterech kategorii. Co oznacza przynależność do którejś z nich? Które z nich będą najlepszym wyborem? Co do których zaś należy zachować szczególną ostrożność? Tego dowiecie się z naszego przewodnika.

OE, OEM, OEQ i AM. Co oznaczają te skróty?

Dyrektywa GVO (niem. Gruppenfreistellungsverordnung), znana też pod anglojęzycznym skrótowcem BER (Block Exemption Regulation) obowiązuje od 16 lat i dotyczy liberalizacji oraz demonopolizacji rynku motoryzacyjnego. Jedną z wprowadzonych przez nią zmian był wymóg oznaczenia części zamiennych jednym z czterech symboli:

  • OEto oryginalne części zamienne, na których widnieje logo producenta samochodu;

  • OEMtym skrótem oznaczane są części zamienne pochodzące z fabryki realizującej zamówienia dla producenta samochodu, ale nieoznaczone jego logo. Są tej samej jakości i mają takie same właściwości, co oryginały;

  • OEQto części niezwiązane z producentem auta, ale cechujące się jakością co najmniej zbliżoną do tych oryginalnych. Co ważne, powinny one przejść rygorystyczne testy jakości i zdobyć potwierdzający ją certyfikat;

  • AMdo tej grupy zaliczane są wszystkie pozostałe części zamienne, nieposiadające żadnych certyfikatów.

Oryginalne czy zamienniki? Jak wybrać auto części?

Jeśli auto nie jest na gwarancji, a naprawę finansujecie z własnych środków, nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, by sięgnąć po zamienniki. Wasz portfel różnicę odczuje zwłaszcza w przypadku części OEQ i AM, przy czym gwarancję jakości będziecie mieli tylko decydując się na pierwsze. Zamienniki AM też nie muszą być słabe, ale ich producenci nie są zobowiązani do potwierdzenia jakości. Przy ich zakupie warto więc zachować ostrożność i dowiedzieć się, co na temat danej marki sądzą specjaliści lub przynajmniej inni kierowcy kierowcy.

Zupełnie inaczej sprawa wygląda, kiedy naprawa odbywa się w ramach likwidacji szkody z polisy OC. Wówczas to, jakie części powinny być użyte, regulują przepisy i wyrok Sądu Najwyższego. W takim przypadku, jeśli naprawy wymagają części oryginalne, takie powinny być użyte. Jeśli uszkodzeniu uległy zamienniki, należy wybrać części o zbliżonej jakości. Kierowca nie może być stratny, ale też nie powinien odnieść dodatkowej korzyści.

Jak szybko i łatwo znaleźć najlepsze auto części?

Wyszukiwanie części zamiennych nie musi być ani trudne, ani też czasochłonne – nawet, jeśli chodzi o naprawę mało popularnego modelu. Sporo czasu i nerwów zaoszczędzicie, korzystając z oferty Allegro. Dzięki rozbudowanej wyszukiwarce zawęzicie wyniki w ramach poszczególnych kategorii do określonej marki, stanu (nowy czy używany) oraz kategorii GVO. Opcja sortowania ułatwi zaś dotarcie do najtańszych ofert i nieco odciąży i tak mocno nadszarpnięty awarią auta budżet.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *